E merkure, 21.02.2024, 12:55 PM (GMT)

Kulturë » Mërkuri

3 poezi nga Timo Mërkuri

E hene, 23.01.2012, 06:35 PM


Timo Mërkuri

 

 

Rruga e lagjes sime

 

Sa e bukur është rruga e lagjes sime,

sa e bukur.Vetem

të rinjtë i mungojnë. Djemtë që kanë mërguar.

Ndaj më ngjan si një det pa brigje,

ndaj më ngjan si një vajzë pa fat.

 

Si vajzat e vendlindjes sime  që mbeten pa martuar.

 

 

Vjeshtë e përdhunuar

 

S’e kuptuam kur erdhi vjeshta.Veç kur pamë

gjethet e rëna, si copëra fustani grisur me dhunë

dhe bajamen e vogël, që dridhej në erë

si një vajzë e përdhunuar.

 

Atëherë vumë re

se gjimnazistet  shkonin rrugës të menduara.

 

 

Një vajzë  po hipën në target

 

Vajzë e bukur, që si pulëbardhë a si ëndër Afërdite

Dole apo do zhytesh në thellësitë e detit ?

 

Kam ndrojtje të të afrohem.Lumturohem duke të parë.

Por kur shoh për ku je nisur, më vjen të ulërij.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora