E premte, 19.04.2024, 11:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Ksenofon M. Dilo: Mendime me tingëllim aktual të Mit'hat Frashërit

E shtune, 28.01.2012, 06:43 PM


MENDIME ME TINGELLIM  AKTUAL TE   MIT’HAT  FRASHERIT

               

PREGATITI KSENOFON M. DILO

 

  Pa ditur shkakun, pa  gjetur rrënjën,nuk  munt që ti vëmë një mur ligësisë.

 

Né qoftë se nuk e zgjojmë MEMEN , d j a l i n  e  kemi dënuar me vdekje.

 

Bëjmë sikur harrojmë që SHQIPERIA është shtëpia jonë dhe  që ne vetë ta ndreqim dhe ta vëmë jashtë valëve të shtërngatës.

 

ILACI eshte aktiviteti material  dhe  moral .

 

Eshtë një virtyt të shohë dhe të njohë njeriu të metat e tij.

Faji më i madh, burimi i kësaj që vuajmë,është se, kushdo prej nesh ja hedh fajin tjetrit; askush nuk do që të marri një përgjegjësi përsipër. E pret nga tetri ndreqjen e të metave,shpëtimin prej çdo pësimi.

 

..Po SHQIPERIA vuan prej një lëngate më të madhe që po i bren eshtrat :

ç’popullimi.

 

Puna s’është shorti i një njeriu ,i një palé njerzve, është pjesa e të gjithëve.

 

Cili duhet të jetë IDEALI YNE?

 

Duhet të jetë Madheria dhe Nderi i  Shqiptarit, njësia dhe bashkimi i  Kombit,lumtëria dhe përparimi i përgjithëshëm..

 

Çdo shqiptar  gjëndet sot para Gjykatore sé Historisë. Historia po na gjykon: né mos paçim fatin të jemi stërnipër të lumtur të stërgjyshëve fatosë,kemi detyrën të përpiqemi që të bëhemi , ne vetë, stërgjyshër të ndershëm për nipërit tanë.(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora