E merkure, 24.07.2024, 03:18 AM (GMT+1)

Kulturë

Cikël poetik nga Xhavit Gasa

E merkure, 20.07.2011, 07:54 PM


Xhavit Gasa

 

 

FJALA E LIRË

 

Fjalë e lirë,

Fluturo e mos u ndalo,

Në të madhen hapësirë,

Kudo nëpër botë.

 

Fluturo moj fjalë e lirë,

Për ty nuk ka ma çensurë,

Nuk të lidhin dot me zinxhirë,

Fluturo e mos ndalo kurrë.

 

 

MISTERI

 

Misteri është i pa dukshëm,

Dhe kjo botë ka plot mistere,

Misteret qëndrojnë strukur,

Në thellësi të botës së errët

 

Gjithmonë e verteta,

Qëndron në rrezet e diellit,

Nërsa pabesia dhe gënjeshtra,

Fshihen të mbuluara nga hija e misterit.

 

 

THIRRJE ÇAME

 

Dëgjoje zërin e Çamërisë moj Europë,

Është zëri i një populli,

Që trojet e veta po kërkon,

Dëgjoje zërin e Çamërisë,

Pjesë e jote është, a nuk e sheh,

Nëse i thua vetes djep i demokracisë,

Dëgjoje këtë zë që thërret,

Guri i rëndë peshon në vend të vet.

 

 

MURI

 

U shemb ai murë nga themelet,

Ai murë i mallkuar që ndërtoi komunizmi,

Ai murë ku njerzit gjenin vdekjen,

Ai murë tmerri e trishtimi.

 

Nuk do të vrapojmë,

Rrugë pa rrugë, shkerpë më shkrepë,

Jetën tonë nuk do ta gllabërojë,

Me dallgët e tij, i tmershmi detë

 

U larguan ato re të zeza,

Që na mbatën në errësirë,

Nuk ka mure, bunkerë e tela(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora