E hene, 02.08.2021, 06:16 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Memorandumet turko-serbiane

E diele, 17.07.2011, 08:02 PM


 

Neki Lulaj

 

MEMORANDUMET TURKO-SERBIANE

 

Dikur moti na patën ndërruar emrat dhe fenë,

me dhunë, mashtrime e dredhi aziatike

Ilirëve nuk iu duhet feja e Skënderbeut,

por  myslimanizmi me  ferexhe, xhamia, e tespih.

 

Na gjakosën dhe na i këputën krahët,

duke na përzenë nga trojet e vjetra stërgjyshore,

na nisën për ne Izmir, Anadoll e dreq të mallkuar,

me mashtrime se atje është „parajsa“ e premtuar.

 

Na i shkretërruan trojet shekullore,

na e morën Toplicën e Kosovën deri në Nish,

duke na i rrudhur e këputur trojet iliriane,

na masakruan e dogjën si në furrat e gëlqeres,

me memorandumet e errëta serbo-osmane.

 

Me dhunë na e ndërruan fenë,

duke ushtruar, forcë, konop e dajak.

dy vëllëzer të një shtëpie e të një nëne:

njeri katolik ilirian, e tjetri mysliman mashtran.

 

Rrugës për ne Anadoll ua hiqnin prangat,

i drejtonin për ne dhenat e mashtruara,

tek “parajsa “ e  mendimeve të kota, me

planet serbo-turke shqiptarët me i asimilue.

 

Arrnautçe nuk ju duhet shkolla,

juve ju duhet feja, dova dhe padija,

ferexhja ,Kurani dhe namazi,

për ju parajsë e xhenetit është vetëm xhamia.

 

Hilexhinjtë monstrume  të dy shteteve,

që sa më shumë për të shpërngulur shqiptarë,

serish ka ngritur kokën fara e tyre e ndyer fetare,

sadistët ngrejnë vithet rrugëve te Prishtinës pa u ndalë.

 

Kështu ishte përhapur dikur sindromi mysliman

i sjellur nga Stambolli, Beogradi dhe Anadolli,

për misionarët e tillë s´ka nevojë shkenca as dija

sepse para të majme për protesta po marrin nga Sërbia.(Vota: 13 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora