E diele, 10.12.2023, 05:03 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Mustafë Bunjaku - Martir i Demokracisë

E hene, 09.08.2010, 08:57 PM


Mustafë Bunjaku me bashkëshorten e me Gëzimin, bir hasreti me 8 motra
Mustafë Bunjaku me bashkëshorten e me Gëzimin, bir hasreti me 8 motra

 

Kadri Mani

 

MUSTAFË BUNJAKU-

MARTIRI I DEMOKRACISË

(Mustafë Bunjakut të torturuar nga UDB-a,

i cili vdiq në spitalin “REBRO” të Zagrebit

5.5.1936-30.8.1990), ku e shtruan vëllezërit

Kuzhnini

 

O tek lenë dielli-o e praron hana

Mustafë Bunjak-o ma nuk ban nana!

 

Miku për mikun borxh e ka n’këmbë t’çohet

Të tillë të patëm edhe çdokush të detyrohet!

 

O urrejtjet krahpërkrah-o t’i përballojnë-e

Sot e nesër tok t’qajnë ose të këndojnë-e

 

O ato tradita që kultivuam ndër konaqe

Bashkëshortja ime-motra jote lotpërfaqe!

 

O fort na lidhën-o për gjallje e për vdekje

O ashtë vlerëlarta që arrihet me përpjekje!

 

Ushtojnë veshët tanë n’pikëllim e në vaje

Kështu në familje, fqinjësi dhe ndërmarrje!

 

O t’kujton Ndërmarrja jote “Ramiz Sadiku”

Ishe ndihmaqar ndaj çdo punëtori dhe miku!

 

O njato sjellje-o  barten te nipi e mbesa

Ushqeve t’uritur me krahë e me shpresa!

 

O ashtu i pranishëm do të jesh pa pushim-e

O tatë e gjysh, shok e mik, sot e në amshim-e

 

O po të thërret gruaja-o me ta pa çehrën

O s’pate nënën-o që ta sajdis-o vjehrrën!

 

O të thërrasin bijat-o me ta hangër korën

O po të thërret reja-o me ta marrë dorën!

 

O mbi trupin tënd t’çeliktë bënë beterin

O me kërbaçë-o bre ta futën kancerin!

 

O kur të pa-o se po të qet gjak thembra

O babës plak-o bre se ç’i plasi-o zemra!

 

O kur e pa-o se s’po i ndihmonte dot djalit

O në vegime pa-o bre kaçakët rreth malit!

 

O pse u tremeben-o bre berrat-o me becin

Panë kaçakët Lushin-Veselin-Ajetin e Shyt Marecin!

 

O po të thërret Gëzimi-o bre i vetmi djalë

O kurrë n‘jetë t’vet-o s’ta ka dëgjue një fjalë!

 

O moj Serbi-o ty të plaçin të dy sytë-e

O po a s’e di-o bre se kë pate mbytë-e!?

 

O e pate mbytë-o bre ti një bonjak-e

O që kurrë n’jetë-o nuk të pati hak-e!

 

O një kujtim-o ngelet te vatra e te hini

Një mirënjohje-o vëllezërve Kuzhnini!

 

O sa t’jetë jeta-o bre për me jetue

O emri juaj-o kurrë s’ka me u harrue!(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora