E diele, 21.07.2024, 06:06 AM (GMT+1)

Faleminderit

Neki Lulaj: Zahiri - Edmondi e Hakifi

E shtune, 30.01.2010, 10:54 PM


ZAHIRI-EDMONDI E HAKIFI

(Me rastin e 13 vjetorit të rënies heroike në Pestovë të Vushtrisë)

Ag lirie i të 1997-tës,acar; janari me lot bore
në Gollak,Llap dhe Dugagjin,
mbi tre feniksa, lajmtar lirije 
në Pestovë, nga prita u krye një krim.

Tri pushkë lajmëtare për Kosovën,
Zahir,Edmond dhe Hakif,
qiri të ndritur për Europën,
në Pestovë,nga prita u krye një krim.

Llapi,Batllava dhe Lumbardhi,
u bashkuan dhe dhanë betim
që t`rrjedh lumi i pandalur,
për lirinë dhe për bashkimin!.

Një borgj nderi karshi atdheut,
Sylejman Vokshi pati lanë amanet,
Krajlisë gurët gjithë me ja lue,
kurrë me ta mos me u pajtue.

Juniku e Deqani,Lladovci e Besiana,
Turuqica, e terë Kosova,
ditë janari ,me bardhësi,
për këta dëshmor u veshën në t`zi.

Tri pushkë ,lajmëtare për Kosovën
thirrën shpejtë te ngrysë agimi,
ngritën ndërgjegjën e tanë rinisë,
qe të shpërthejnë nga shtetrrethimi!.

Gjakatarët e barbarisë ,
Vrastarët e Isës në Podgoricë,
përgjakën Pestovën e Hasan Prishtinës
për t’i frikësuar trimat e lirisë.

Cegëm bore dhe acari,
një Aradhë me borë deri në shokë,
ec drejtë pranverës se pa këthuesheme,
drejtë lirisë për t’ra dëshmor.

Pajaziti, komandant Hoxha e Zejnullahu!
Përmendore madheshtore në Pestovë,
nga ju tre vazhdoj UÇK-ja
që e çliruan bashkë një Kosovë.

Ushtaret tuaj e thyene dhe kufirin
të bashkuar e dhan edhe betimin
i bashkuan trojet e Shqiptarisë!
për dhunë të bishave të serbisë.


(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora