E merkure, 30.09.2020, 05:51 PM (GMT+1)

Kadri Mani: Një familje e pasur-e varfër!

15.7.2008: Jemi në shtëpinë e zotit Bajrush Maliqi (6.5.1943), bashkëshortja e tij fisnike zonja Rifadije Kllokoqi- Maliqi, e kam teze të babës dhe kënaqemi tek evokojmë kujtime nga e kaluara e marrëdhënieve...

Fetnete Ramosaj: Krimet serbe në Kosovë (Hyrje)

Populli i Kosovës në krye me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës edhe pse bëri luftë mbrojtëse, luftë për liri, megjithatë, shqiptarët po e paguajnë shtrenjtë haraçin e krimeve që kryen forcat serbe në Kosovë. Propaganda e...

Nezir Myrtaj: Fadil Vata në kujtesën time

Po të mos kishte Kosova bij si Fadil Vata, pa dyshim nuk do të mund të mbijetonte fryma e rezistencës sonë kombëtare; Pa luftëtarët e paepur si Fadil Vata, sigurisht nuk do të mund të formohej Ushtria Çlirimtare...

Xhuvani, themeluesi i albanistikës dhe pedagogjisë

Aleksandër Xhuvani është personalitet i shquar i gjuhës, arsimit dhe kulturës shqiptare. Ai ishte veprimtar i denjë politiko-shoqëror dhe mban titujt: Profesor, Mësues i Popullit. Prof. dr. Aleksandër Xhuvani u lind në...

Jonuz Balla: U dënova 8 vite burg për gjuhën shqipe

Profesori tashmë i lodhur nga mosha qëndronte në kolltukun e tij pranë zjarrit. Ai është i vetmi profesor, i cili ka dalë nga Shkolla Normale e Elbasanit dhe që jeton ende. Sapo na pa, na ftoi t’i uleshim pranë, duke nisur...

Vllaznia dhe Partizani, rezultate pozitive ne kupen UEFA

Vllaznia e Shkodrës regjistroi një fitore të çmuar 2-1 kundër sllovenëve të Koperit, në stadiumin "Sportni Park" të Nova Goricës në takimin e luajtur mbrëmë për turin paraeliminator të Kupës UEFA. Heroi i takimit ishte...

Suzana Kuqi: Uji...

Duhet patjetër të marr një prift të më bekojë shtepinë, nuk kam nga t'ja mbaj. Si nuk më shkoi vetë mendja më parë por duhej të ma thosh komshija.Po po komshija që banon një kat më poshtë. E gjitha filloi kur bleva enëlarësen...

“Il Rinascimento” ose “Rilindja” Europiane (2)

Statuja asht e nalte 4.10 metra, e bame nga mermeri te bardhe dhe gjindet ne “Akademine e Arteve” ndersa kopja e saje asht e vendosun ne piazen kryesore te qytetit te Firence “Piazza della Signoria”. Se bashku me...

Alma Mile: “Përkthyesit e Biblës shqip”

Ndodh rëndom që kur lexojmë letërsi të huaj pak kujtohemi për shqipëruesin. Janë në prapaskenë, edhe pse pa ata librat nuk do të ekzistonin. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për përkthyesit e librit të shkruar në një hapësirë...

Kolec Traboini: Itaka grua - cikel vere

në ta gjendsha shtegun çelur
do të vi te fle me ty
të përkedhel si fllad i mbrëmjes
në qepalla e në sy
flokët do ti shtri si lirë
hëna tingujve t’i bjerë...

Letra intime të Bilal Xhaferrit

Dua të bisedoj me ty. Ka kaluar shumë kohë dhe e di se tani është vonë e ndoshta s’ka kuptim që ta shkruaj këtë letër. Po megjithatë është më mirë të bisedojmë. Ti tani je bërë për mua kaqë e afërt dhe e dashur sa s’mund...

Sejdiu: Takimi me presidentin Bush, moment historik

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, e ka cilësuar si një moment historik dhe shumë të rëndësishëm takimin e tij dhe të kryeministrit Hashim Thaçi, me presidentin amerikan George Bush të hënën në Shtëpinë e Bardhë...

Kopertinat që kanë çuditur botën

Dy terroristë në studion ovale të Shtëpisë së Bardhë: një grua me flokët e krehur në stilin af rikan, me mitraloz në qafë dhe një burrë i veshur me veshje islamike. Ndoshta shumë pak mund ta marrin me mend se bëhet fjalë...

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora