E enjte, 09.04.2020, 02:47 AM (GMT+1)

Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes

Iniciativa e prof. Anton Çettës ishte një akt bujar për ngritjen e popullit dhe shoqërisë në shkallën e lartë të civilizimit dhe kulturës së jetës normale në paqe e liri. Nga realizimi i kësaj ideje dhe vënien së saj në praktikë u pa qartë se ata u bënë roje që presin mbi bedena të kohës së pajtimit të njerëzve, familjeve...

Frank Shkreli: Sikur të kishim dëgjuar Presidentin Bush

Ishte viti 2005.  Presidenti Xhorxh W. Bush i riu kishte paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara duhej të kishin filluar përgatitjet për një pandemi të mundëshme gjatë mandatit të tij në Shtëpinë e Bardhë.Siç dihet tani, e gjithë bota qe krejtësisht e papërgatitur për tu përballur me përhapjen e shpejt të koronavirusit...

Adil Fetahu: Apeli i klubit ''Vëllazëria'' të Filatit për shkollën shqipe

Lidhja Kombëtare Shqiptare i kishte dy qendra të saj kyesore patriotike në Çamëri: Prevezën (në  jug) dhe Filatin (në veri), nëpërmes të cilave zhvillonte aktivitetin e vet, si në aspektin e luftës për liri e pavarësi, ashtu edhe në përpjekjet për  ruajtjen, mësimin dhe përhapjën e gjuhës shqipe...

Dom Anton Kçira: Pashkët ndryshe

Në historinë e njerëzimit festa e Pashkëve asht festu me solemnitete të medha. Ringjallja e Krishtit festa ma e madhnueshmja në të gjitha festat që Kisha i feston gjatë vitit.Gjatë historisë njerëzit i kanë festu Pashkët e zeza shumë herë.Nuk po hy thellë në histori, por në mbarimin...

Skënder Kapiti: Ja pse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani janë triumfatorë

Pavarësisht se komplotistët e kualicionit të së keqes  që  ishte PAN dhe tani u bë PLAN  (ish-PAN + LDK=PLAN) ia arritën përkohësisht qëllimit për rrëzimin e qeverisë Kurti, ata patjeter që do të deshtojnë. Kjo fitore e tyre është si fitorja e Pirros, pasi ata kaq kishin mundësine, dhe kaq janë takati dhe fuqia maksimale e tyre të cilat ...

Prend Buzhala: Qenia e hallakatur shpirtërisht e mendërisht

Poezia “Përhënie” sjell nuancime krijuese të reja të poezive të përparshme e të simbolikës së përparshme të Mirko Gashit. Kjo lirikë (Poezia “Përhënie”, e botuar edhe te “Zëri”.shkurt 1993, f. 18) përfshihet te vëllimi “Reinkarnimi im”, botim post-mortum, përgatitur nga Fehmi Ajvazi Gashi, botoi Media Plus Art, Prishtinë 2011)...

Hilmi Saraçi: Angazhimi arsimor, Shkencor dhe atdhetar i Mulla Asllan Muratit

Mulla Asllan Murati shquhet për angazhimin e tij, jo vetëm në atë fetar , por edhe në atë shkëncor dhe politiko-shoqëror, sidomos në fushën e shkencave të historisë ka dhënë kontribut të dalluar. Në këtë fushë ka merita të veçanta. Ai është një historian, por edhe një fetar mjaft i spikatur , sepse në këto fusha me kumtesat dhe fjalimet e tija...

Luan Kalana: Shkrimtari, udherefyesi i Jetes

-Sa deshire dhe kureshtar kisha kur isha femije te takoja nje “xhaxhi” shkrimtar, pasi me kishin lene mbresa ,leximi i dy librave “Shpella e pirateve” i Petro Markos dhe “Kronike ne gur” i te madhit Ismail Kadare,dy romanet me te bukur te Letersise Shqipe per femije dhe ...

Viron Kona: Qytetar i botës jam

Jua kushtoj këtë poezi mjekëve dhe infermierëve shqiptarë, që sot janë në vijën e parë të zjarrit kundër “Covid-19” në Shqipër, Itali, Angli, Gjermani, Spanjë, Amerikë  dhe në mbarë  botën. Shqiptar i lashtë, brez pas brezi jam,por sot jam edhe anglez dhe italian,francez, kanadez, polak e gjerman...

Albert Zholi: Armatat e Heronjve të heshtur përballë armikut të padukshëm

Në këtë luftë pa front, ata janë 4 Armata të fuqishme që veprojnë dhe luftojnë në heshtje, pa zë, por me zemër.Dy Armatat e para Mjekët dhe Gazetarët!Të dytët Policia dhe Ushtria.Mjekët sot më tepër se kurrë ( e theksoj sot-jo e kaluara) i përmbahen betimit të Hipokratit : “Betohem për emër të Apollos mjekut, të...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Rexhë Xhakli!

Me hidhërim të thellë e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të patriotit dhe atdhetarit të flaktëRexhë Xhakli.  Ne ishim kreanar si Diasporë të kishim në gjirin tonë një burrë zemërmadh dhe një atdhetar që i rahu zemra  fort për Kombin deri sa iku...

Aleks Kapllaj: Lutja e jonë për Pashkë - Jezus na e largo e virusin!

A mund të jetë rastësi se mbas pak ditësh, virusit do t'i bjerë forca agresive kundër njeriut, pikërisht ditën e Ringjalljes së Krishtit?Ata që e kanë fatin të jenë besimtarë në misterin e ringjalljes së Jezu Krishtit, e kanë të lehtë të besojnë se kjo nuk është koinçidencë por është dëshirë e vullnetit të tij...

Prend Buzhala: Nëna Tereze - ''Për Shqipërinë time''

A mund të ketë, në këtë rruzull, njeri pa prejardhje familjare dhe pa prejardhje kombëtare, apo pa qenë pjesë e një kombi dhe familjeje?Kjo pyetje, nga pak dramatike, na e shpalos dhe një të vërtetë të madhe për Nënën Tereze: po, ajo është bijë shqiptare, e rritur deri në moshën 18-vjeçare në familjen e njohur të Kolë Bojaxhiut...

Mevlud Buci: Gëzim Krujës

O Cukal me plot gjelbërimTarabosh me lule prilli,Ti e rrite birin Gëzim,Zaambël, me gjuhë bilbili. Bunë moj,pse ngre valëtRozafë, pse lëshon kujën?Nanë Shkodra i nisi vajetPër të madhin, Gëzim Krujën. Ty Rozafa të dha gjinëTë mëkoi me qumësht hyjnor,Si me dorë ta dha magjinëMjeshtër i...

Enver Bytyçi: Koronavirusi – Ku dallon Shqipëria nga Kosova?

Në Shqipëri rasti i parë i konfirmuar zyrtarisht i Covid-19 daton me 9 mars. Në Kosovë me 11 mars. Po cila është situata në secilin prej këtyre dy vend dhe ku dallojnë ato midis tyre në këtë situatë “lufte”?!1. Shqipëria ka një qeverisje të përfaqësuar nga një person, kryeministrin e vendit...

Florim Zeqa: "Corona" apo kurora e ndarjes së Veriut!?

Qytetarët e Kosovës i kaluan 21 vite duke ëndërruar, duke kënduar e vajtuar, duke gënjyer  e zhgënjyer vetveten se një ditë do të bashkohet qyteti i ëndrrave dhe kujtmeve rinore, veriu i artë apo siq e quanin në kohën e shkuar qyteti i minatorëve...

Luan Dibrani: I kujt është Radio Televizioni i Kosovës?

Mediat për një shoqëri janë  baza themelore  e informimit mbi ecurinë  e zhvillimit te ngjarjeve  në atë shoqëri shtet apo komb.Çdo popull ka mediumet e veta   informative TV.të dhe gazetat,  por ato ndahen edhe ne atë shtetërore qe është mediumi ma i besueshëm...

Pjetër Përpalaj: Na iku Sokol Meshi

Një lajm i papritur dhe i hidhur, që më preku thellë në shpirt sot, kur mësova lajmin e vdekjes të mikut e shokut tim, mikut të dashur të të gjithë nikaj-merturasve, mikut të të gjithë Tropojës që e kanë njohur, burrit më të njohur të Nikaj-Merturit prej një shekulli, e në shenjë si një Bajrak i gjallë, dallueshëm prej të tjerëve...

Kadri Tarelli: Rrëfenjë për të rritur!

Diku në një fshat të largët, banorët kishin rënë në hall të madh: grindeshin, ziheshin, shaheshin, rriheshin, aq sa s’i linin kusur njëri-tjetrit. Një zot e di se nga i vinte e gjithë kjo e ligë e ky mllef, mbase nga varfëria e ulur këmbë kryq në sofrat e pangopura, ndoshta nga pa dija, më pas vinte zilia, cmirra, pabesia, ligësia, xhelozia...

Edison Ypi: Faleminderit plehra

Diktatura kishte banorë por nuk kishte plehra. Demokracia ka plehra por nuk ka banorë.Sapo dal nga shtëpia, në pamundësi të përshëndes banorët inekzistentë, shkoj përshëndes plehrat që ka grumbulluar në oborr pastruesja...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese