E marte, 19.01.2021, 03:12 PM (GMT)

Saimir Lolja: Ligji grek nuk ka lidhje me arvanitët vendas myslimanë

Pjesa jugore e Shqipërisë së Poshtme thërritet nga shqiptarët me emrin Çamëri. Për të ndeshet edhe emërtesa perandorake romake Epir-us e shekujve I - IV e.s. e marrun prej shprehjes gjeografike në Shqip “Tokat E Pirit” duke i ngjitur prapashtesën perandorake romake perëndimore -us. Rrënojat E Pirit, qytetit arban shumë të ...

Blerim Latifi: Vdekja e Skënderbeut dhe gjama homerike e Lekë Dukagjinit

Një nga pjesët më dramatike në historinë e Marin Barletit për Skënderbeun është pjesa ku tregohet për gjamën e Lekë Dukagjinit kur vdiq Skënderbeu, me 17 janar të vitit 1468.Kur dha frymën e fundit Skënderbeu, Lekë Dukagjini doli në sheshin e Lezhës dhe duke shkulur flokët e rrahur gjoksin, me sa za që pati...

Adil Fetahu: Jeta shkruan romane, drama

Ngjarjet  tragjike që zakonisht “ndodhin” në libra ose në filma, kryeprotagonistit të romanit “Pengu”, Azem Behlulit, i kanë ndodhur realisht në jetë. Për tragjedinë e atij njeriu, shkrimtari ynë Ibrahim Kadriu  ka shkrua roman historik, mbështetur në ngjarje të vërteta, të mësuara nga historianët...

Liri Pone Bele: Kërcimtarja

Emini, në njërën nga ditët e fundjavës, mbasi ishte kthyer në vendlindje takohet me Përparimin, i cili banonte në të njëjtin qytet, njëherazi, ish-shok i gjimnazit. Ky i fundit i dorëzoi një letër të formatit të vogël, të shkruar e të palosur më dysh dhe me një buzëqeshje pothuajse enigmatike iu drejtua...

Edison Ypi: Të dashurohesh me qelinë

Këtë pyetje i bëri Ismail Kadarea Pjetër Arbnorit gjatë një vizite në shtëpinë e Kadaresë, ku veç Arbnorit, ndodhesha dhe unë e ca të tjerë.-Duke udhëtuar nëpër botë, u përgjigj martiri i burgjeve Pjetër Arbnori, po shoh qytete të kaltra të kristalta, grataçiela marramendës që ngrihen drejt qiellit si gjilpëra...

Frank Shkreli: Joe Biden, presidenti i dytë katolik në SHBA

Ditën e mërkurë me 20 Janar, 2021, në mesditë, Joe Biden betohet presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Z. Biden do të jetë presidenti i dytë katolik në historinë e këtij vendi, që do të shërbejë si President i Amerikës.  Presidenti i parë që i përkiste fesë katolike ka qenë John F Kennedy, i cili...

Florim Zeqa: Parashikime të lehta parazgjedhore!

Para se të lëshohem në analizën politike parazgjedhore, zgjidhja më e mirë do të ishte bojkoti total i këtyre zgjedhjeve, si e vetmja mundësi për ndëshkimin e përgjithshëm të kësaj klase politike, por meqenëse kjo është e pamundur të ndodhë, atëherë, duhet një reflektim maksimal i elektoratit deri në ditën e votimit...

Fritz Radovani: ''Hajnit i ka borxh edhe mbreti''

Kjo asht një thanje e vjeter popullore shqipe e ruejtun me shumë kujdes.Në 100 vjetët e fundit kur u formue Shteti Shqiptar, ruhej në fjalorin e thanjeve të rralla, po shumë të randsishme dhe me vlerë të madhe, aqsa nuk besoj se kemi pasë ndonjë sundimtarë që nuk e ka dijtë këte thanje!...

Hasan Hasanramaj: Bukurie Buçpapaj - Poezia e shpirtit tim

Të lexosh vargjet e veprës ma të re me titullin “Poezia e shpirtit tim” të poetes Bukurie Buçpapaj të rikthen mendjen në Tropojën e bukur dhe shumë të dashur që i kanë qëndrua besnik atdhetarizmit dhe sakrificës së komunizmit duke u rreshtua nëpër histori në anën e njerëzores bashkë me njeriun e tokës së shqipeve. Gjithashtu...

Neki Lulaj: Dritë ndër shekuj

Ndër shekuj flakadanë yje lirie patëm shumëN´mes tyre Gjergji ynë shndrrit si diell rrezearVringëllimae e tehut të shpatës nuk ndalej në furtunëMe trimëri ua theu kurrizin erërave nëpër dallgë...

Kostandin Vogli: Kristo Çipa dhe Piluri

Mund të flasësh me net të tëra për poezinë e Lefter Çipës, Aristidh Çipës, Akri Çipës, Fredi S. Mërkurit dhe të kërkosh lidhjen e poezisë së tyre me krijimet e  Mërkur Mërkurit, Kozma Mërkurit, Marë Priftes, Kostë Gërdhuqit etj, por unë doja të ndalesha te poezitë e Kristo Çipës të botuara te përm,bledhja e tij poetike me titullin metaforik “Vesha mjegullën e hollë”. Te Kristo Çipa...

Nue Oroshi: Hijet e ndjekjes që ishin hije të vdekjes

Hijet e ndjekjës që ishin hije të vdekjes, janë hije përplasëse për të thënat dhe të pathënat e kohës që e kanë jetuar.Hijet e ndjekjës në trojet shqiptare janë hije që i kanë shkaktuar një dëm të madh atdhetarizmit shqiptar.Ato hije kudo i kanë përcjellur atdhetarët shqiptar. Është interesant ...

Nexhat Halimi: Aromë gruaje

Puhizë e për derdhur në dritëz të tufës së vet që vreti rrëshqet ndjenjës së prillit të gruas ndërmjeterë e lehtë mban pezull puplën e humbur në shkretiE ndërlidhur herë në flokë engjëjsh të shfaqur atyHerë tjetër në rreshtat e ditës së degëzuar nën vnjetëTë vijë e të derdhet vetëtima e zjarrtë dhe e qetë...

Xhemal Ahmeti: Lista e tmerrit

Listën më problematike e paska LVV: sekserê korporatash tê huaja e vendore të tokave, ujit, antisemitë, wahabistê, albanofobë, mbështetës të terrorizmit, 10 të penalizuar me aktgjykime, me vektor fallangash që i konkurrojnë shtetit me KQZ - në e vetë paralele, ilegale, duke mashtruar njerëz perëndimit...

Nue Oroshi: Krismat e Untergrupenbachut dhe enigma e pazgjidhur tash e 39 vite

Vitët e shtatëdhjeta dhe të tetëdhjeta të shekullit të kaluar ishin vite kur diaspora shqiptare zhvillonte aktivitet kombëtar të pandërprerë, por edhe sigurimi shtetëror jugosllav kryente vrasje serike  të pandërprera e sidomos tek atdhetarët shqiptar. Një plan i sofistikuar ishte pergatitur edhe për vrasjen e atdhetarve Jusuf e Bardhosh Gervalla dhe Kadri Zeka...

Arbana Xharra: Krenarë që jemi pasardhës të tij

Sot 553 vjet më parë, figura më e shendriteshme e historisë sonë kombëtare u shua duke u përjetësuar në lavdi dhe krenari kombëtare.Evropa dhe mbarë bota e kujtojnë mbrojtësin e qyteterimit dhe civilizimit siç e njohim sot.Sot bashkarisht, në Prishtinë, Tiranë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora