E premte, 03.04.2020, 08:58 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Ç`më tha Edibe Selimi- Osmani?

Bisedë virtuale me studiuesen e mirënjohur  Zonjen Edibe që është specializuar në fushën e shkencave shoqërore, në degën gjuhë-letërsi e cila krahas punës si pedagoge në arsim, për mbi 30 vjet është marrë me kërkime shkencore, me eksplorime të vazhdueshme në viset e ...

Fahri Xharra: Të gjithë shqiptarët “ishin“ serb!

„Albanci su bastardi, pomešani sa Srbima…”  ky është slogani i serbëve , me të cilin ia mbushin mendjen botës për ne , pra :“ Shqiptarët janë popull bastard , përzierje me serbët “ .Ne heshtim dhe qeshemi , dhe grindemi , e mohojmë njeri tjetrin , e kërcënojmë ...

Xharra: Pikturë e panjohur e Skënderbeut në Norvegji

Shpesh rastësia është nëna e së vërtetës. Shqiptarët që jetojnë në Norvegji , rastësisht gjat një vizite familjare në një familje norvegjeze , mbetën të habitur kur në murin e antikuiteteve të mikpritsit norvegjez ishte edhe kjo pikturë e pa njohur deri më tani për ne dhe për...

Xharra: Perla e re e mashtrimit - Lekë Dukagjini, serb!

Nga Fahri XharraLekë  Dukagjini -serb ! Për ditë e më shumë me ndihmën tonë të heshtjes  ose të zhurmave tona antishqiptare heronjtë e së kaluarës shqiptare po na dalin se “ishin” serb . Livadhi do kositur mixho se vijnë të tjerët e e lëvrojnë ; dhe e pat trashëgimia ...

Fahri Xharra: Më thuaj shqip - T`u ngjat jeta!

Ç'ashtë ky za, kjo gjuhë që mbjell ,diamante rreth e qark ,e vransinën në det e hedhvetëm diellin sjell në prag ?! Gjuha jonë sa e mirë!Sa e ëmblë, sa e gjerë!Sa e lehtë, sa e lirë! Sa e bukur, sa e vlerë!Qesh fytyra me vogëlushin,sa mirë shqip ai din me ...

Fahri Xharra: Mbrojtja e historisë nuk është islamofobi!

Për të zhvilluar temën e titulluar mu deshtë pa tjetër të thirrem në Faik Konicën, kur kërkonte : Ndryshim në themel! A është edhe sot e nevojshme, e domosdoshme e menjëhershme për të kapërcyer paradoksin e kohës shqiptare, e cila nuk ka asnjë ndryshim nga ajo ...

Fahri Xharra: Shqipëri, na morri lumi!

Ishim krenar qe e kishim shtetin amë . Po edhe sot e kemi . Bija  e Shqipërisë  Kosova posa ka shkelur në rrugën e pavarësisë ,por nuk po di ta mbajë. Mendonim se e kemi një Shqipëri 100 vjeçare dhe ajo do del zot të bijave; por u gabuam...

Fahri Xharra: Qosja do pajtim me Kadarenë...

“Për të mos u zgjatur, mjafton një statistikë tmerruese, të cilën ai e ka nxjerrë nga "Historia e Shqiptarëve", e francezit Serge Metais, botuar në vitin 2006 në Paris. Statistika e shkollimit të shqiptarëve është e tmerrshme dhe e pabesueshme: Më 1887 në Shqipëri ka patur 3000...

Fahri Xharra: At Donat Kurti - gjeniu i kohës

At Donat Kurti e jep një të dhënë të mrekullueshme për marrëdhëniet e vendit tonë me atë revolucion teknologjik që e tronditi botën kulturore me fuqinë e jashtëzakonshme shtytëse që u dha botimeve dhe kulturës në tërësi: për lidhjet me shtypshkronjën...

Fahri Xharra: Shqipëri të raft pika!

Jemi dhe nuk jemi ; po kallet Shqipëria dhe po heshtet . Shqipëria ka marrur flakë, flake e cila nuk ka të ndalur. Zjarri i madh e ka kapluar Shqipërinë dhe nënëlokja heshtë ; heshtë edhe Mali i Tomorrit, heshtë malësia e Shkodrës, heshtë malësia e Gjakovës, heshtë ...

Fahri Xharra: Rizgjimi shqiptar në Maqedoni

E pëlqeva shkrimin  e Emin Azemit i cili në mënyrë shumë të qartë e thotë:” Falsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer për t’i paraqitur të gjithë shqiptarët e Maqedonisë si myslimanë, argument ky, që sipas tyre e redukton edhe kohëzgjatjen...

Fahri Xharra: Për hoxhën e ndershëm fjalët më të mira!

“Unë nuk jam kanë në luftë, nuk kam mujt me e kapë pushkën, por për Kosovën jam mundue të kultivoj paqen, tolerancën dhe respektin ndaj njani-tjetrit dhe kam insistu në shkollimin e fëmijëve, se pa shkollë nuk ka as ardhmëri. Sot popullit tim i uroj bashkim të plotë...

Fahri Xharra: Çka po ndodhë me ne?

Sjellja e Perëndimit ndaj Serbisë, është në mes të tjerash edhe pranim i argumenteve të tyre dhe rikthimi i Serbisë në skenën politike, edhe atë si viktimë, si e dëmtuar. Në një farë mënyrë edhe pendim nga zhgënjimi me ne...

Xharra: At Luigj Palaj- shqiptarët të mendojnë ndryshe

Gjendemi në Shëngjergj edhe pranë martirëve të kulturës shqiptare - Atë Shtjefën Gjeçovit, Katarina Josipit, Anton Pashkut, Hermina (Delhysa) Lekajt, pastaj mësuesit Gjon Dulaj, martirit të Luftës Çlirimtare të Kosovës Kolë Gjevelekajt, e shumë të tjerëve...

Fahri Xharra: Diçka po përgatitet kundër nesh

”Thonë ose krijojnë përshtypjen sikur t’iu ketë ardhur koha të vendosin ndërmjet perëndimit apo orientit. Mirëpo kjo është një luftë me fantomë. As myslimanët e as katolikët (shumica) nuk jetojnë në hënë, por në Evropë. As njëra e as tjetra nuk e vënë në pikëpyetje...

Fahri Xharra: A vret historia?

Nëse e kaluara harrohet,mendoj se ardhmëria do të jetë shurdhmemece, ose ndërprerje e historisë, që vështirë mund të gjendet filli për t'u kapur /ngjit në vendin e këputjes,apo filluar rishtas ( Dedë Mirdita ). Unë prapë qëndroj pas asja që historia vret...

Fahri Xharra: Ardhmëria kombëtare në pikëpyetje

Isha në mes të shkrimit :  “Paratë e Erdoganit janë antishqipatrizëm” (fxh ) dhe videos disa minutëshe për civilizimin Danubian , mbi 7000 vjet të vjetër; dhe ndër kohë e lexova edhe këtë: “Shqiptarët kanë qenë gjithmonë tepër pro-amerikanë. Kosovarët e çmojnë thellësisht intervenimin e NATO ...

Fahri Xharra: Pjetër Budi - enciklopedia kombëtare

“Katër shekuj me pare, ndodhi nje skene tmerri, si ne filmat me horror: mbytja ne Drin nje mbytje e pakuptimte dhe krejt e dyshimte, e nje Heroi te veprimit dhe mendimit kombëtar, Pjetër Budit. Kapërcehet kështu rasti alibik i aksidentit, po te kemi parasysh ...

Fahri Xharra: Frang Bardhi i bardhi i kombit

Kur më 1631 boshnjaku Tomko Marnavici kishte botuar një libërth ku pretendonte se Skënderbeu nuk ishte me origjinë shqiptare, por boshnjake, madje nga familja e Marnaviçëve: kjo rrethanë i jep veprës  së Frang bardhit një frymë të mprehtë polemike dhe një stil...

Fahri Xharra: E shenjta Nëna Tereze!

Oh! jo se mungojnë të dhënat! Por sepse mjaft t’i drejtoheni çfarëdo burimi dhe do shihni si përplasen dhe si bien ndesh mes tyre tërë pohimet, aq sa është me të vërtetë për të ardhur keq. Një udhëtar vete e ju thotë se shqiptarët janë populli më mikpritës në botë, dhe ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese