E shtune, 04.02.2023, 08:19 AM (GMT)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: Kadare, ose ndryshe “Shih me sy e plas nga marazi”

Dje, 1 janar 2016, shqiptarët u zgjuan nga letargu i shkurtër alkoolik, festiv dhe fishekzjarras që ndërlidh Vitin e Vjetër 2015 me rioshin 2016; me një ndjesi të këndshme jo vetëm dëshirash në pritje të plotësimit dhe jetësimit në këtë Vit të Ri të porsanisur, por edhe me...

Elvi Sidheri: Christī Nātāle

Dita e Vigjiljes së Krishtlindjeve; për mua ka përbërë përherë një ngjarje tepër të veçantë, ashtu si edhe për çdo njeri tjetër, që laikisht apo në mënyrë thelbësisht e thellësisht praktikante; vlerëson, ndjek, ndjen, respekton, admiron, shijon apo thjesht mëton të zbatojë hareshëm dhe plot dinjitet...

Elvi Sidheri: Nënë Tereza, shenjtorja jonë

Lajmi se pikërisht në ditën e datëlindjes së tij të 79-ë, pra më 17 dhjetor, Papa Françesku, i ka dhënë dritën e gjelbër shenjtërimit të Nënë Terezës; nuk më zuri të papërgatitur, të them të vërtetën.Pikësëpari, Nënë Tereza, për mua, ashtu si edhe për çdo shqiptar tjetër të kthjellët nga arsyetimi...

Elvi Sidheri: Dhjetor historik

Tashmë, si kemi arritur në datën 10 dhjetor, ndërkohë që festat e fundvitit afrohen gjithnjë e më tepër, 8 dhjetorin e “lirisë dhe demokra

Elvi Sidheri: Skllavëri moderne shqiptare

Nuk është ky shkrim një refleksion apo thjesht dokumentim i këtyre fakteve që prej vitesh të gjata ndodhin, pa iu çarë qoftë edhe lehtësisht, koka dikujt.Jo se ne si popull kemi vajza tepër, jo se gjaku ynë i freskët shqiptar, se...

Elvi Sidheri: Shqipëri - Pavarësi

Kemi flamurin më seksi, mënjanë që më të hijshëm në planet!Kemi një territor sado të vogël, por plot me detra, liqene, lumenj (edhe ndonjë kënetë), male e fusha; kemi 5 fe dhe një kredo kombëtare thuajse të mbinatyrshme “shqiptarizme”; kemi mëkatet dhe magësitë tona...

Elvi Sidheri: Ra ky Nobel dhe s’u pamë

Por, edhe pa Nobelin, Kadareja mbetet Kadare, vepra e tij nuk humb asnjë grimë madhështie, dhe bota vijon dhe do të vazhdojë ta njohë, çmojë dhe vlerësojë përherë e më tepër gjeniun e letrave shqipe të dy shekujve të fundit.Do të ishte vetë Nobeli si çmim, ai që do të fisnikërohej ...

Elvi Sidheri: Tre pikë janë më mirë se tre gishta

Kur një lojtar serb (Kolarov a kush ishte, se një grup “viçash” sipas prapashtesës së kudogjendur të mbiemrave të tyre, më duken të tërë raca e tyre faktikisht)... pas golit të dytë të ekipit kombëtar të Serbisë, pati ngritur tre gishtat me simbolin karakteristik shovinist çetnik në ...

Elvi Sidheri: Mjafton një pllakë

Tek na vjen ky fund-shtator kaq i freskët, mbas një vere aq të vapët; duket se për çudi, mendjet njerëzore, shqiptare, sërish kanë marrë kot, dhe një pllakë është bërë strumbullar i përvijimit të rradhës të shpërfaqjes të së ashtuquajturës: “Homo albanensis thagmensis vetë-përçmensis”!...

Elvi Sidheri: Pezë & Enver (si shurrë me liker)

Nuk vonoi që edhe këtë vit të na fanepsej sërish nga kujtesa historike e kohës së pushtimit italian “Konferenca e Pezës”, e cila meriton gjithësesi respektin e saj të plotë të rastit, ashtu si edhe vlerësimin e merituar historik; dhe ndërkohë bashkë me të gjitha përshpirtjet e rradhës për këtë ...

Elvi Sidheri: Besa e blasfemuar e shqiptarit

Kur dëgjova për ndodhinë e fundit me protagonistë disa turistë të pafatë çekë në malet e veriut të Shqipërisë, si fillim pandeha (fort gabim) se bëhej fjalë për aksidentin e zakonshëm, me protagonistë turistët nga ky vend, që shpeshherë kanë mbetur viktima të majava të thepisura të alpeve tona...

Elvi Sidheri: Të votosh një grua (qoftë larg!!!)

Kur pak muaj më parë, teksa përvijoheshin më qartazi kandidaturat për zgjedhjet e pritshme dhe të afërta lokale (apo “vendore”, quajini si të doni), mes shumë emrave që plasën sheshit−si të bëhej fjalë për një ankand publik arturinash, dhe jo për administratorë të ardhshëm të superbashkive ...

Elvi Sidheri: Kurdët e shuajnë ëndrrën e “sulltanatit” të Erdoganit

Ëndrra më e makthshme e presidentit të Turqisë, u mishërua në emrat e miliona kurdëve në natën e së dielës. Njëri syresh, i quajtur Semo, ishte ndër ata mijëra njerëz që pasi patën votuar masivisht, dolën të ngazëllyer në rrugët e qytetit kurd të Dijarbakirit për të kremtuar futjen në parlament...

Elvi Sidheri: Deri kur do të vrasi shqiptarë ky palaço (Gruevski)?

Ngjarjet e sotme dramatike në IRJM (të ashtëquajturën Maqedoni); më duket se shqiptarët dhe tërë banorët e atij vendi, i kanë kthyer me kujtesë 14 vite më parë, në konfliktin e vitit 2001.Dhe nuk është aspak e rastësishme kjo gjë; nuk ka sesi të jetë, kur në 2015-ën, sytë të shohin sesi autoblindat...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora