E premte, 25.09.2020, 10:53 PM (GMT+1)

Plus » Historia

Gëzim Llojdia: Policia e Koçi Xoxes

Duke ndjekur rrugëtimin dhe udhë-përshkrimet e gazetës “Flamuri”. Çështja që përvijohet qartazi dhe hollësisht e mundshme për tu zbërthyer:aleatët e luftës dhe pasqëndrimi me ta. Gjemia lëkundet dhe nga vjen era fillon lëvizjen. Më 3 nëntor 1943 gjejmë aty se KQ i PKSH u ka shpërndarë një qarkore, kuptohet të fshehtë. Fjalitë ku duhej përqendruar...

Pirro Prifti: Beteja e Fush-Kosovës ose koalicioni i fundit shqiptaro-serb

Beteja e Fushë Kosovës është një nga betejat e pakta në të cilën për herë të parë e të fundit 623 vite më parë, shqiptarë e serbë katolikë dhe ortodoksë së bashku me hungazrezë kroatë e boshnjake luftuan së bashku në një koalicion që humbi luftën, dhe që mundësoi osmanët të pushtoni të gjithë ballkanin hap pas hapi, pushtim që u realizua në 1478 10 vjet pas vdekjes së ...

Halim Purellku: Rreth pozitës ndërkombëtare të shtetit shqiptar, 1914-1915

Në këtë punim studimor pozita ndërkombëtare e Shqipërisë gjatë viteve 1914-1915, është trajtuar në suaza të teorisë së sferave të interesit. Gjithsesi se edhe asokohe Shqipëria e shqiptarët kishin peshën relevante, në kuadër të sferave të interesit jo vetëm të Fuqive rajonale, por edhe të Fuqive Europiane. Sepse, vendosja e kontrollit mbi Shqipërinë, dhe shfrytëzimi i...

Gëzim Llojdia: Ali Këlcyra propozoi formimin e K.L.SH.

Në 22 mars pasdreke ,ditën e shtunë 1924 Kuvendi Kushtetues i Shqipërisë futet në një seancë .Mbledhjen kryeson kryetari Eshref Frashëri.Në fillim të seancës lexohen emrat e të zgjedhurve që mungojnë, Ahmet Zogu, Pandeli Evangjeli, Luigj Gurakuqi. Merren në shqyrtim një procesverbal si dhe ...

Dëshmitë e diplomatëve të Tiranës mbi Ilegalen e Kosovës '81

IBRAHIM ÇAVOLLI (1928, Pejë) mësimet e para i mori ne Tiranë, 'ku ishte shpërngulur në moshën dyvjeçare, për të vazhduar Liceun. Me pas do të ndjekë mësimet në shkollën e mesme "Sami Frashri" të Prishtinës. Nga fundi i '45-ës shpërngulet serish në Shqipëri ku do të 'kryeje studimet e larta në Fakultetin Histori-Filologji të Universitetit të Tiranës...

Brahim Avdyli: Serbët, Serbia dhe Kombi Shqiptar

Me qasje të pavërteta ndaj vetes dhe historisë, me aktivitete të paskurpullta dhe tendencë ekstreme e nacionaliste po bëhen aktualisht si “të njohur” serbët dhe Serbia. Bota është mësuar të gëlltisë të pavërtetat e tyre. Na shtrohet pyetja: a ekziston me të vërtetë “kombi serb” apo ai është krijuar artificialisht. Kjo na detyron të shkruajmë edhe njëherë ...

Arben Llalla: Fshatrat shqiptare ortodokse në Maqedoni

Prej disa vitesh u mora me studimet rreth gjetjes së fshatrave në Greqi që dikur kanë qenë të banuar nga shqiptarët ortodoks dhe mysliman. Me kalimin e viteve dhe shtypjes shtetërore shumë prej këtyre banorëve i braktisën këto fshatra dhe disa të tjerë u asimiluan duke u deklaruar grek. Sot në të vërtetë këta njerëz janë qytetar të denjë të shtet grek, por në venat e tyre kalon ADN e gjakut shqiptar që ndoshta një ditë do të ...

Gëzim Llojdia: Fico zi për Wilson, Erebara zi për Leninin, Këlcyra zi për Kosturin

Në parlamentin shqiptar në vitin 1924 është mbajtur zi për tre personazhe krejt të ndryshme me njëra-tjetrën. Reuf Fico sapo ka filluar seanca e pasdrekes ka kërkuar që të mbahen 5 minuta zi për vdekjen e Presidentit amerikan Ëilson .Ndërkaq z.R.Fico ka kërkuar ti dërgohet një telegram në shenjë ngushëllimi familjes. Pas kësaj zie, parlamenti është mbledhur sërish. Jashar Erbera ka kërkuar që të mbahen edhe 5 minuta zi për ...

Halit Xh. Elshani: Filloi gjykimi i grupit armiqsor!

I akuzuari i parë,Antonis Stavros për të fshehur ndrrimin e shpesht të vendbanimit,punoi më emër të rrejshëm edhe si bari i kafsheve.Sot para trupit gjykues të të pestëve,në gjyqin e Qarkut të Pejës të cilin e kryeson gjyqtari Nezhdet Gora,fillojë gjykimi i antarëve të organizatës ilegale të quajtur “Komiteti”Aktpadia të cilin e përfaqeson maxhistri,Halil Kelmendi,zavens i prokurorit publik i gjyqit të Qarkut në Pejë ,fajson...

Halim Purellku: Kolonizimi i shtetasve grek në trevat lindore pas luftës së dytë botërore

Aksioni i ngulitjes (kolonizimit) të qytetarëve grek në Jugosllavi dhe në këtë kuadër edhe në Republikën Popullore/Republikën Socialiste të Maqedonisë, do të thotë edhe në Trevat Lindore shqiptare[1], ka filluar nga prilli i vitit 1948 me strehimin dhe përkujdesjen e fëmijëve të evakuuar, siç thuhej për shkaqe humanitare, nga zonat e luftës dhe për rreth tyre në Greqinë veriore (kryesisht nga Maqedonia dhe Thrakia). Kështu, vetëm gjatë muajve prill dhe maj të vitit 1948 në vise të ndryshme të RP të...

Reshat Avdiu: Leka i Madh ishte pellazgo-dardan

“Unë Aleksandëri, biri i Filipit Mbretit të Maqedonasve, mishërim i Monarkisë, krijues i Perandorisë Greke, bir i Zeusit të madh, bashkëbisedues i Brahmanëve dhe i Pemëve, i Diellit dhe i Hënës, Triumfues mbi Mbretërinë e Persëve e të Medëve, Zot i Botës prej ku lind dhe deri ku perëndon Dielli, nga veriu në jug. Pinjoll i farës së shquar të popujve Ilirik të Dalmacisë, Liburnisë dhe popujve të tjerë të të njëjtës gjuhë që popullojnë Danubin dhe zonën qëndrore të Thrakisë, u sjellë...

Avdi Ibrahimi: Mësuesit e shpellës dhe errësirës

“…Kabashi është fshat i thellë i zonës malore dhe që nga lashtësia ende gjenden themelet e bazilikave, objekteve të kultit, ku popullata e hershme dardane i ka kryer ritualet shpirtërore. . . . Në fshatin malor, Kabash, ekziston manastiri i lashtë, manastiri i "Shën Pjetrit", që në popull njihet si "Kisha e Keqe" e periudhës paleokristiane, shekullit IV-V pas lindjes ...

Enver Rexha: Miti serb për Kosovën

Duke u nisur nga faktet - të dhënat historike, kuptohet se e tërë historia e ekspansionit Osmanë në Ballkan gjatë pjesës së dytë të shekullit XIV dhe atij XV, ka qenë një histori...

Rashit Alidema: Turqia nuk e di historinë e vetë!

Ne na mësojnë, se gjoja Osmanet – kanë dalur prej Azisë së Vogël, të cilët para së t’i fillojnë luftratë, vendosin të hidhen në Evropë; mandej sikur se janë kthyer në vendet e veta të lindjës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora