E merkure, 10.08.2022, 06:18 AM (GMT+1)

Editorial

Xhelal Zejneli: Aristidh Kola - Studiues dhe Veprimtar Arvanitas

Aristidh P. Kola lindi në fshatin Kaskaveli të Tebës (Thiva) të Greqisë qendrore, më 8 korrik të vitit 1944, ndërsa ndërroi jetë më 11 tetor të vitit 2000. Zona ku lindi, banohet kryekëput prej arvanitasve. Shkollën e mesme e kreu në Tebë. Studioi drejtësinë në Athinë.    Studimet universitare i kreu në vitin 1968...

Blerim Latifi: Doktrinat e nacionalizmit serb

I kanë të gjitha të drejtat, si asnjë pakicë tjetër në botën demokratike. Gjuha e tyre është gjuhë zyrtare e Kosovës, por përsëri serbët e Kosovës janë të pakënaqur. Nuk e njohin shtetin që i trajton kaq mirë.Pse?Është krejt e qartë: nuk duan të jetojnë si pakicë etnike...

Gjergj Kabashi: Gra dhe vajza shqiptare, protestoni!

Ju jeni duke e parë se çka është duke bërë Bashkësia Islame e Kosovës, BIK, tashmë organizatë me qëllime e synime të hapura politike antishqiptare me agjendën e saj të pandalur islamizuese ndaj kombit.Jo vetëm me të ashtuquajturën "çështje e shamisë", por sidomos me xhamizimin dhe islamizimin famëkeq...

Xhelal Zejneli: Kosova dhe vendet e BE-së që s'e kanë njohur atë

Pesë vende të BE-së nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Midis tyre edhe Rumania dhe Sllovakia. Që të dyja, brenda kufijve të tyre kanë nga një bashkësi etnike hungareze. Por, midis hungarezëve në Rumani, përkatësisht në Sllovaki, në një anë dhe Kosovës, në anën tjetër, nuk ka asnjë ngjashmëri apo analogji dhe s’mund të...

Blerim Latifi: Stop shtypjes religjioze të grave!

Paramendojeni situatën: pas luftës Dukagjin Lipa kthehet me gjithë familjen në Kosovë. Ditë prej ditësh ai fillon të shoqërohet me një imam vahabist. Imami dikur e bindë se fëmijët e tij duhet t'i rris sipas sheriatit. Vajzën me emrin Dua duhet ta mbulojë me shami. Kështu Dua e vogël rritet me edukatën se nuk ka...

Gjergj Kabashi: Shpopullimi!

Sipas disa statistikave Kosova pas luftës kishte rreth 2.2 milionë banorë, ndërsa pas 20 vitesh mendohet se ka rreth 1.6 milionë banorë , e ndoshta edhe më pak.As shpërngulja e dhunshme brenda vendit nga serbët e pothuaj 30 mijë shqiptarëve në pjesën veriore, nuk janë trajtuar asnjë herë në mënyrë zyrtare , e në anën tjetër ende...

Xhelal Zejneli: Kosova dhe qëndrimi absurd i Bashkimit Evropian

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, kanë kaluar katërmbëdhjetë vjet. Sovraniteti dhe tërësia tokësore e saj vazhdon të mos njihet nga Serbia. Për këtë, dikush duhet të mbajë përgjegjësi.Kosova është shtet i pavarur dhe ka të drejtë të sillet si i tillë. Shtetet e mëdha të Evropës Perëndimore...

Blerim Latifi: Konflikti i ngrirë

Një leksion vazhdimisht na e jep historia e diplomacisë: ajo është reaktive, e jo proaktive; vihet në lëvizje vetëm pasi të ketë filluar zjarri diku. Ka qindra shembuj historikë që e konfirmojnë këtë.Në mesin është edhe shembulli ynë. Po të mos fillonte zjarri në Kosovë në vitin 1998, shekulli 21 do të na gjente me...

Ndue Ukaj: Kosova politike pa vizion politik

Vendi ynë i vogël, me probleme të shumta e të trashëguara historike, në vitet e 90-ta kishte një lider të madh, Ibrahim Rugovën - dhe ai e bëri Kosovën të madhe - në fushën e politikës dhe të kulturës. Sepse, ai ishte i mençur, i vërtetë dhe kurrë s'krijonte armiq. Ai udhëhiqej nga ideale të mëdha dhe s’merrej me cikërrima...

Xhelal Zejneli: Noli - ky vigan liberator

Fan Noli (1882-1965) ose Theofan Stilian Noli, ishte udhëheqës i spikatur i bashkësisë shqiptaro-amerikane dhe figurë e shquar poliedrike e letërsisë, e kulturës, e jetës fetare dhe e politikës shqiptare. Lindi në fshatin Qytezë ...

Xhelal Zejneli: Spanja anashkalon Kosovën

Më 29 korrik 2022 erdhi në Beograd për një vizitë dyditëshe kryeministri spanjoll Pedro Sançez (Pedro Sánchez, 1972-). Ky është i pari kryeministër i Spanjës që e viziton Serbinë. Vizita e tij në pesë vendet e Ballkanit Perëndimor do të zgjatë katër ditë, prej 29 korrikut deri më 1 gusht të vitit në vazhdim. Me këtë rast ai viziton...

Frank Shkreli: Në këtë ditë të lutemi për Viktimat e Komunizmit në Shqipëri!

Sot me 28 Korrik shënohet dita kur janë vendosur marrëdhëniet diplomatike (28 Korrik, 1922) midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.  Gjatë gjithë vitit është kujtuar ky vit jubilar i marrëdhënieve midis dy popujve tanë. Edhe unë në atë mundësinë time, jam munduar që gjatë këtij viti por edhe më përpara...

Ndue Dedaj: Pse u goditën intelektualët kosovarë, arratisur në Shqipëri

Është e habitshme sesi regjimi komunist asnjëherë nuk i kuptoi kosovarët që kaluan kufirin për të gjetur lirinë në “Shqipninë nanë”, por herët a vonë i shpalli njërin pas tjetrit armiq, kinse të dërguar të regjimit titist etj. Ata që nuk i dënoi, i mbajti nën vëzhgim deri në fund. Nuk u kursye për asnjë, edhe kur...

Blerim Latifi: Besimi kryesor fetar i kosovarëve është Amerika

Nuk e di nëse është histori e vërtetë apo e sajuar, por domethënia e saj flet shumë për raportin tonë psiko-politik me Amerikën.Historia u përket viteve '90 të shekullit të kaluar.Kryetarët e degëve të LDK- së ishin mbledhur në Prishtinë. Do të takoheshin me Rugovën, i cili sapo ishte kthyer nga...

Blerim Latifi: Nga libri i kujtimeve të një kohe të zymtë

Ishte janari i vitit 1994. Një janar i thatë, por i acartë, deri në kulm. Unë isha 15 vjeçar dhe shkoja në gjimnaz. Serbët na kishin dëbuar nga objekti i gjimanazit në Skënderaj dhe ne ishim detyruar që mësimet t'i mbanim në objektet e shkollave fillore në fshatra. Mua më kishte rënë të shkoja në atë të Klinës së Epërme...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora