E shtune, 25.03.2023, 10:20 AM (GMT)

Kulturë

Dorian Koçi: Një këngë e një ngjarje

E shtune, 18.03.2023, 05:59 PM


Një këngë e një ngjarje

Nga Dorian Koçi

Fëmijëria është një depo kujtimesh pa iventar, ku imazhe, motive, këngë e histori mbivendosen mbi njëra-tjetrën. Në moshë më të madhe, këto kujtime vijnë papritur e "mësyjnë" të tashmen, dhe përnjëherë ndjen mall e nostalgji siç janë tingujt e kësaj kënge që im gjysh ma këndonte me polifoni nën buzë e iso të zgjatur për Çerçizin e Hito Labin që i bënë gropën bimbashit.

Përpjekjet e para të miat për të mësuar këngën labe ka qenë përmes këtyre vargjeve dhe fjalëve të gjyshit se "ishim sua me Hito Labin".

Lufta e Mashkullorës e datës 18 mars 1908 është një nga luftërat simbol të përpjekjeve të shqiptarëve për të arritur qëllimet e tyre për pavarësi.

O te Rrapi more ne Mashkullore

E foli Çerçizi more me goje

E foli Çerçizi more me goje

O leri djemte e mi more te shkojne

O leri djemte e mi more te shkojne

O se ju skuq ju bej more me boje

O se ju skuq ju bej more me boje

O Çerçiz Topulli more me thone

O hyri prilli do moj doli marsi

O Gjirokaster o ç'u vra more Bimbashi

O Gjirokaster ç'u vra more Bimbashi

O nga Janina vjen more azapi

O te vrane Bimbash more te vrane

O Çerçizi me Hi moj Hitolabe

O te vrane Bimbash more te vrane

O Çerçiz Topulli me Hitolabe(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora