E merkure, 08.02.2023, 11:08 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ia mbrojti fytyrën Arbërisë me fakte

E marte, 24.01.2023, 07:53 PM


Gjergj Kastrioti ia mbrojti fytyrën Arbërisë me fakte

Nga Gjon Keka

Gjergj Kastrioti nuk e mbrojti vetëm me shpatë Arbërinë e tij,por me diplomaci, me fakte të së vërtetës dhe me urtësinë e tij, sikur që është rasti i Letërkëmbimit me Princin e Tarantit, ku në letërpërgjigjen e tij të vitit 1460, Gjergji ynë i Madh me fakte e mbronte fytyrën e Arbërisë me këto fjalë:

“...ti e nençmon shumë popullin tonë, dhe arbërorët i barazon me dele, dhe sipas zakonit tënd arsyeton duke sharë, kjo tregon se sa pakë ke njohuri për paraardhësit tanë, këta të mëdhenjtë tanë kanë qenë arbëror, prej nga edhe doli Pirro, shtysën që romakët mezi e përballuan dhe atë që Taranto dhe shumë vende të tjera në Itali u pushtuan me armë, ju nuk keni pse t'u kundërviheni epirotëve burra shumë të fortë;Ju Tarantë një lloj njerëzish të lagësht dhe të lindur vetëm për të kapë peshq; nëse do të thuash që Arbëria është pjesë e Maqedonisë, atëherë,po këta qenë paraardhesit e tyre e te cilët ishin më fisnikë, dhe të cilët nën Aleksandrin e Madh depërtuan deri në Indi, të cilët përfituan në një lumturi të pabesueshme të gjithë ata popuj, që i kundërshtuan; këta, që ju i quani dele, e kanë origjinën prej tyre dhe natyra e gjërave nuk ka ndryshuar, pse ikni pra nga fytyra e deleve?”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Ibrahim Rugova kometa e Dardanisë europiane Gjon Keka: Arbëria mbeti pa frymën e kryeheroit që e mbante në këmbë lirinë dhe pavarësinë Gjon Keka: Shtypi europian e përkujton vdekjen e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: LDK dhe Dr. Ibrahim Rugova janë shtyllat e shtetit të Kosovës Gjon Keka: Gjyshi i Gjergj Kastriotit ishte pelegrin në Jerusalem Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1609, dëshmi e lashtësisë së arbërorëve Gjon Keka: 7106 dokumente arkivore e bibliotekare i mblodha për historinë e kombit tonë Gjon Keka: Përvjetori i lindjes së Dardanit dhe Europianit të Madh - Dr.Ibrahim Rugovës Gjon Keka: Xhubleta në UNESCO - fillimi i pranimit dhe njohjes së simboleve të lashta të kombit tonë Gjon Keka: Urime festa e bekuar e 28 Nëntorit Gjon Keka: Tri shtyllat e biografisë së vërtetë të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: 28 nëntori 1443 është si dielli për historinë e kombit tonë Gjon Keka: Skënderbeu në shumë gjuhë të botës Gjon Keka: Stema e rrallë e familjes Kastrioti Gjon Keka: Shtrembërimi i fakteve për Skënderbeun dhe origjinën e tij Gjon Keka: Filipi falënderon Zotin që biri i tij Aleksandri i Madh lindi në kohën e Aristotelit Gjon Keka: Të dëgjohet ShBA edhe sot, ashtu si u dëgjua në Rambuje dhe i doli mirë Kosovës Gjon Keka: Prof. Anton Çetta, thesar i popullit shqiptar, pajtoi gjaqe edhe në diasporë Gjon Keka: Skënderbeu i thotë Atit të tij, ne do të jetojmë për Arbërinë dhe për ju Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora