E merkure, 08.02.2023, 09:35 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Ibrahim Rugova kometa e Dardanisë europiane

E shtune, 21.01.2023, 07:33 PM


Ibrahim Rugova kometa e Dardanisë europiane

Nga Gjon Keka

Janari në historinë e kombit tonë ishte i zymtë, sepse i mori dy nga figurat më madhore, kryeheroin dhe udhëheqësin e papërsëritshëm Gjergj Kastriotin dhe presidentin vizionar e të urtë të Dardanisë dr.Ibrahim Rugova.

Dr.Ibrahim Rugova erdhi në një kohë kur në rajon e gadishull ishin ngritur shumë çështje, ama çështje të mëdha dhe që normalisht koha kërkonte të kishte njerëz të frymëzuar e me vizion për t'i zgjidhur këto çështje.

Ibrahim Rugova nuk e donte proteksionizmin e njerëzve, të cilët do t'i bënin dëm vendit, proceseve të shtet-ndërtimit dhe zhvillimit të gjithëmbarshëm, por edhe vizionit drejt rikthimit në familjen e lashtë europiane.

Vetëm ata që kishin vënë syzat e errëta nuk e njihnin personalitetin e dr. Ibrahim Rugovës, punën e tij, zotimin e tij, famën e mirë të tij, admirimin që kishte bota demokratike ndaj tij, si njeri i urtë dhe vizionar për një Kosovë demokratike të pavarur dhe europiane.

Si rrjedhim i gjithë kësaj, duhet kuptuar ndershmëria e tij e papërkulshme dhe besimi i tij i thellë te vlerat tradicionale të popullit arbëror europian. Duhet kuptuar edhe besimi i tij i thellë te vlerat sublime, tek e vërteta e kombit tonë, te kultura e përgjithshme e kombit arbëror etj. Politika pajtuese dhe frytdhënëse, vizioni, durimi, cilësitë e lidershipit të tij politik dhe historik, si dhe aftësia e tij politiko-diplomatike do të jenë gjithnjë një nga leksionet e vyera për të nxënë shqiptarët e Kosovës dhe të gjithë kombit, elita politike në përgjithësi dhe mbarë bota demokratike e qytetëruar.

Kështu me pak fjalë Gjergj Kastrioti është dielli i Arbërisë ,ndërsa dr.Ibrahim Rugova kometa e Dardanisë!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Arbëria mbeti pa frymën e kryeheroit që e mbante në këmbë lirinë dhe pavarësinë Gjon Keka: Shtypi europian e përkujton vdekjen e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: LDK dhe Dr. Ibrahim Rugova janë shtyllat e shtetit të Kosovës Gjon Keka: Gjyshi i Gjergj Kastriotit ishte pelegrin në Jerusalem Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1609, dëshmi e lashtësisë së arbërorëve Gjon Keka: 7106 dokumente arkivore e bibliotekare i mblodha për historinë e kombit tonë Gjon Keka: Përvjetori i lindjes së Dardanit dhe Europianit të Madh - Dr.Ibrahim Rugovës Gjon Keka: Xhubleta në UNESCO - fillimi i pranimit dhe njohjes së simboleve të lashta të kombit tonë Gjon Keka: Urime festa e bekuar e 28 Nëntorit Gjon Keka: Tri shtyllat e biografisë së vërtetë të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: 28 nëntori 1443 është si dielli për historinë e kombit tonë Gjon Keka: Skënderbeu në shumë gjuhë të botës Gjon Keka: Stema e rrallë e familjes Kastrioti Gjon Keka: Shtrembërimi i fakteve për Skënderbeun dhe origjinën e tij Gjon Keka: Filipi falënderon Zotin që biri i tij Aleksandri i Madh lindi në kohën e Aristotelit Gjon Keka: Të dëgjohet ShBA edhe sot, ashtu si u dëgjua në Rambuje dhe i doli mirë Kosovës Gjon Keka: Prof. Anton Çetta, thesar i popullit shqiptar, pajtoi gjaqe edhe në diasporë Gjon Keka: Skënderbeu i thotë Atit të tij, ne do të jetojmë për Arbërinë dhe për ju Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora