E merkure, 08.02.2023, 10:18 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kur Uran Kostreci shpallej në kërkim

E enjte, 05.01.2023, 07:04 PM


Kështu shpallej në kërkim Uran Kostreci, teksa për herë të dytë u largua nga internimi (një fshat i Peqinit) më 4.2.1986 në drejtim Shijakut e të Durrësit. Dy ditë më pas shkon në Tiranë. Fjeti rrugëve. Kthehet prapë në Durrës. Pa u vënë re nga askush, niset me tren në drejtim të Vlorës, me synim që pas takimit me disa miq të arratisej jashtë vendit. Në tren pikaset nga një punëtor operativ i Elbasanit, i cili e dorëzoi në Degën e Punëve të Brendshme Fier. Arrin të largohet nga kjo degë, por nuk mundi më shumë se një ditë dhe u arrestua në Levan të Fierit më 16.2.1986. U akuzua në bazë të neneve 117 dhe 31/a të Kodit Penal. Gjykata e dënoi me maksimumin e dënimit, me 3 vjet, të cilin e vuajti të plotë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora