E enjte, 30.03.2023, 10:25 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Do rrëzonin me forcë pushtetin popullor"

E merkure, 21.09.2022, 07:32 PM


Petrina Alarupi (djathtas) ishte vetëm 17 vjeç kur u arrestua më 16.5.1947 si "pjesëtare e një grupi të fshehtë që do përmbyste me forcë pushtetin popullor". ajo u dënua në një proces me tre vajza të tjera: Kaliro Simoni (23 vjeç), Marika Dhima (19 vjeç), Merita Sokoli (23 vjeç).

Petrina është në foto me shoqen e ngushtë Fatbardha Bishqemi.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora