E shtune, 25.03.2023, 07:47 PM (GMT)

Mendime

Xhemaledin Salihu: T'i drejtohemi Zotit shqip!

E hene, 05.09.2022, 06:47 PM


Xhemaledin Salihu:

Po fakt eshte se jemi me te vjeter dhe jemi rritur ne ish-Jugosllavine socialiste, po nuk eshte faji jone dhe imi. Ne shtepine time ishim 12 anetareshe mblidheshin shpesh per muhabet dy Hoxhe i Presheves, nje Hafez i Shkupit dhe disa pleqe te vjeter te indoktrinuar nga keta tre. I pari propagandonte shkuarjen ne Turqi, duke e lavderuar ate, sepse baba i gruase se tij te njejten e propagandonte, ndersa ky Hafezi nga Shkupi propagandonte dhe me te madhe i kallxonte vajez pleqeve se ky socializmi jugosllav eshte kunder fese islame dhe keta te shkolluarit do te behen pa fe. Une isha me i madhi femije ne familje, me binte shpesh rasti te sherbeje cajin ne familje, se te tjeret ishin te vegjel, gjate shkolles se mesme dhe studimeve. Ne keto muhabete si i ri reagoja ne muhabetet e ketyre te dyve. Pleqet me versuleshin sa nuk me shanin, por e kisha nje gjysh te urte i cili nuk bente shume muhabet me ta dhe ne kete versulje fjalet e vetme te tija ishin: Lene djalin mire po i shkon shkolla. Zoti e shperblefte me Parajse. Ia di per te mire dhe e faleminderoj. Anjeri prej ketyre dyve nuk pesoi pse propaganduan keshtu. Hoxha i Presheves shkoi ne \turqi, thone se qenka angazhuar ne nje Shoqate bamirese/fitimprurese/ dhe paska ndryshuar ne pikepamjet e tija, ndersa ky i dyti eshte i ndjere. Me gjithe fjalet e renda per shtetin socialist te ish-jugosllavise asnjehere keta dy nuk u thirren ne pergjegjesi, jo vetem keta por edhe twe tjeret, sepse ketas e lenin rinine shqiptare pa shkolle, pa studime. E dihet se armiku te gjitha t'i jep, ndonjehere edhe flamurin, por kurre e kurre shkollimin ne gjuhen shqipe. Po u shkollova ne socializem, atehere linda dhe nuk mund te kthehesha prapa. Nuk varej prej meje, por duhet prindet sipas teje t'i denoj pse me linden atehere, e jo tashti, t'i shijoj "te mirat" e neotomanizmit dhe panarabizmit shqiptar, ku ne popullaten shqiptare beni shperlarje te trurit. Po edhe ne patem, por nuk kishte media dhe informatet ishin te pakta, atehere edhe dija dhe mundesia per te njohur boten ishte me e vogel. Tashti te gjitha i kemi me bollek, por shume po na ka qejfi te kemi edhe me shume, nepermjet shoqatave humanitare bamirese, ku thithen para ideologjike per neotomanizem dhe panarabizem, se feja islame duhet te predikohet ne gjuhen e arabe, se burimi Kuranit eshte arab. Zoti i fali Gjuhet, ne mesin e tyre edhe gjuhen shqipe. Andaj Zoti duhet te ndegjoj lutjet edhe ne gjuhen shqipe, ndersa ne te flasim me dhe t'i drejtohemi Zotit shqip dhe vetem shqip si kur qe ndodh ne fete te tjerra te botes.Ne nje emision shkencor, konkludimi i teologeve islame, shkencetareve gjermane, angleze, amerikane arabe ishte se Zoti njerzimit i fali gjuhet. Andaj gjuhet jane te barabarta. Sot eshte me se lehti te na thuhet ishit komunista, kishit ideologji komuniste, çka po them se ne hulumtimet e mia nuk hasa ne asnje anetare te PKJ se ishte me ide komuniste, por brenda PKJ luftonin per atdheun dhe shkollen e vet ne gjuhen shqipe. Sa ishte kontribute po shihet sot. Nga ajo kohe kemi akademike, magjistra, e profile e eksperte te ndryshem. Sot jeni me te lire, po jetoni ne demokraci, keni informata me te bollshme, mos bini pre e armikut, sikur qe ndoshta rame ne, po thoni shpesh, por nuk luftoni dhe nuk japni kontributin Tuaj per shkolle, arsimim ne gjuhen shqipe,. Neve na kritikoni, kemi gabime, por ju tashti mos gaboni, sepse po gaboni vetedijshem, qe nuk do te falet kurre, sepse gabimi i tille eshte i dyfishte.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora