E hene, 27.06.2022, 10:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Skënder Hoxha: Haiku im nuk harron

E enjte, 05.05.2022, 06:10 PM


SKËNDER R. HOXHA

HAIKU IM NUK HARRON

Në Dushkajën time të lashtë

Shumë kujtime i lidh

Me lulet e Shëngjergjit...

Udha e Kuqe e Gërgocit

Më ruan një kujtim gati të harruar!

Për atë nate n'rrugëmali.

Disa këmbësorë të vonuar.

Tek ktheheshim nga Gjakova

Një grua ishte me ne...

Më ndali në terrinë

Më kapi përdore rastisi!

U shmanëm në buzëmali!

Udhëtarët e rraskapitur

As që vrisnin mendjen

Se dikush u mungonte!

Isha gjimnazist i ri

Diçka bëmë me atë grua

Nuk ishte dashuri...

Festat e majit na bashkonin

Dikur në Sukë të Cërmjanit

Këngë e valle gumëzhinin...

Kujtonim Gjergj Fishtën

Me vargje të Hasan Hasanit

Krenohej Dushkaja!

(Pejë, 17 prill 2022)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora