E enjte, 30.11.2023, 04:26 PM (GMT)

Kulturë

Këshillime për sesion shkencor: Personaliteti shumëplanësh i Mustafa Merlika-Krujës

E hene, 02.05.2022, 09:50 AM


KËSHILLIME MIQËSORE TEMASH TË TRAJTUESHME PËR SESIONIN SHKENCOR

TË SHOQATËS "TROJET E ARBRIT" QË MBAHET NE PRIZREN ME 12.06.2022 ME TEMËN:

"Personaliteti shumëplanësh i Mustafa Merlika-Krujës dhe ndihmesa e tij themelore në jetën kulturore e politike të kombit shqiptar"

Me rastin e 135 vjetorit të lindjes

1."Historia e parahistoria" Roli i historisë dhe parahistoria.

2. "Pellazgët dhe na shqiptarët. Ilirët, stërgjyshën t'Arbënvet.

3. "Invadimi sllav në Balkanet. Perandoria e dytë bullgare."

4. "Otomanët nga fillimi deri në kalimin e tyne n'Evropë."

5." Arbëreshët e Greqisë."

6. "Dinastij'e Kastriotëve dhe betejat e Kosovës."

7. "Historij' e Skënderbeut."

8. "Lidhja e Prizrenit."

9. "Ali Tepelena."

10. "Të Shpallët e Pamvarësisë. Kuptimi i 28 Nandorit."

11. "Kulturë shqiptare."

12. "Shqipnia 1912 – 1924."

13. "Rreth kryengritjes së 1912."

14. "Familja, lindja, fëmijëria, shkollat e para" të rrëfyera nga Mustafa Kruja  në "Kujtime vogjlije e rinije."

15. "Kah fati i im, rinia, studimet universitare, drejtimi në jetë."

16. "Letër e hapur e Mustafa Krujës Sulejman Nazifit në Stamboll. I del zot gjuhës e kombit."

17. "Dokumenta të revistës "Leka" të viteve 1908 – 1911, ku dalin në pah përpjekjet e Mustafa Krujës, në dobi të shkollave shqipe e të mësimit të shqipes në to"

18. "Kryengritja e Shqipërisë së Mesme, 1911-1912, e tre projekte për të dhe kërkesat e saj për autonomi."

19. "Mbas Shpalljes së Pavarësisë, misioni i Abdi Toptanit dhe Mustafa Krujës në Tiranë. Pretorija e Durrësit."

20. "Periudha e Princ Viedit dhe rebelimi i Shqipërisë së Mesme. Letër e Mustafa Krujës Ahmet Zogollit."

21. "Përse Mustafa Kruja nuk mori pjesë në Kongresin e Lushnjes?" Arsyet në një letër drejtuar Prof. Stavro Skëndit."

22. "Mustafa Kruja në Konferencën e Parisit."

23. "Veprimtaria parlamentare në Këshillin kombëtar."

24. "Esat Pashë Toptani dhe dorëzimi i Shkodrës."

25. "Bisedimet me Giovanni Giro para pushtimit të Shqipërisë."

26. "Përshpagimet shqiptare – çështja e kufijve dhe e dëmshpërblimeve për dhunën e ushtruar nga fqinjët e Shqipërisë."

27. "Kosova dhe Mustafa Kruja, një dyshe e përjetëshme ."

28. Intervistë e Mustafa Krujës dhënë dekanit të gazetarisë italiane, Indro Montaneli: "Në bisedë me Kryetarin e Qeverisë ".

29. "Mustafa Kruja dhe Kosova"

30. "Mustafa Merlika Kruja" nga Henrik Lacaj

31. "Shpëtimi i Hebrenjve- dëshmia e Francesco Jacomonit"

32. Kumtesë me rastin e 50-vjetorit të ndërrimit jetë të Mustafa Merlika Krujës , nga Mërgim Korça.

33. "Revolucioni i Kosovës" një shkrim i pambaruar dhe i pabotuar.

34. "Vetëparaqitje", teksti i kërkesës së Mustafa Krujës Departamentit të Imigrimit të SHBA, nëpërmjet të cilit mori strehimin politik n'atë Vënd.

35. "Karakteret historike e natyrore të Shqipërisë së Madhe" Ligjërata e mbajtur më 30 maj 1941 n'Akademinë italiane të arteve e shkencave.

37. "Në hulli të historisë" Konferencë e mbajtur më 22 nëndor 1942, në teatrin "Savoja" në Tiranë. Analizë e çastit historik të Shqipërisë.

38. "Zemër prindi" – një shkrim i Mustafa Krujës mbi ndërrimin jetë të të birit, Besim.

39. "Mustafa Kruja si gjuhëtar" Shkrime të Ernest Koliqit, Atë Zef Valentinit dhe Kolec Topallit.

40. "Mendime mbi trajtimin e një gjuhe letrare shqipe"

41. "Kush e zhduku Fjalorin e Mustafa Krujës? Nga Mehmet Elezi dhe materiale të AQSH.

42. "Abetari i të Mërguemit"

43. "Qukrrime gjuhësore"

44. "Nji studim analitik "Gjuha e Frang Bardhit dhe shqipja moderne"

45. "Fjaluer kritik i shqipes – gërmat A e B"

46. "Ledi Shamku: "Mustafa Kruja mes Thamusit e Deridas"; "Trinija metodike e Krujës"

47. Mustafa Kruja si përkthyes: "Shqiptarët e Fuqitë e Mëdha" nga dr. Vladan Gjorgjeviq; "Ilirët dhe indogjermanizimi i Evropës" nga Hans Krahe; "Vëzhgime iliro – shqiptare" nga Dr. Ludwig von Thallòczy; "Pyrri" nga Plutarku.

48."Kuvend letrash me miqtë" vëllimi I Letërkëmbim i Mustafa Krujës me Ndue Gjomarkaj; dhe  Zef Nekaj.

49. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i II. Letërkëmbim i Mustafa Krujës me: Ernest Koliqin; Karl Gurakuqin; Martin Camajn; Namik Resulin; Atë Zef Valentinin; Stavro Skëndin.

50. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i III. Letërkëmbim i Mustafa Krujës me: Familjen mbretërore; Eqerem bej Vlorën; Dhimitër Berattin; Baba Rexhepin; Abaz Kupin; Tahir Kolgjinin, Fan s. Nolin; Kol Bib Mirakaj; Ago Agajn; Ismail Goranin.

51. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i IV. Letërkëmbim i Mustafa Krujës me Atë Paulin Margjokajn.

52. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i V. Letërkëmbim i Mustafa Krujës me Luigj Gurakuqin; Dom Lazër Shantojën; Anton (Nue) Palucën; Miftar Spahinë; Hamdi Oruçin; Preng Grudën; Fiqret Jukën; Agim Karagjozin; Reshat Agajn; të ndryshëm.

BIBLIOGRAFI

1. "Anthologji historike"    Sejko 2001

2. "Vëzhgime iliro-shqiptare"   Camaj-Pipaj 2004

3. "Aleksandr' i Madh"  Volaj 2005

4. "Letër-këmbim Mustafa Kruja- Atë Paulin Margjokaj"   Camaj-Pipaj 2006

5. "Kujtime vogjlije e rinije"  Shtëpia botuese 55  2007

6. "Nji studim analitik – Gjuha e Frang Bardhit dhe shqipja moderne"  Çabej 2007

7. "Fjaluer kritik i shqipes Gërmat A dhe B"  Çabej  2008

8. "Shkrime historike"  Omsca 1  Tiranë 2011

9. "Rishkrimi i historisë dhe figura e Mustafa Krujës"  Botime Françeskane Shkodër 2011.

10. "Mustafa Kruja në historinë shqiptare"  Omsca 1 Tiranë 2012

11. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i I  Omsca 1   Tiranë 2012

12. "Probleme gjuhe" Omsca 1  Tiranë 2012

13. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i II  Omsca 1  Tiranë 2013

14. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i III  Omsca 1  Tiranë 2013

15. "Kuvend letrash me miqtë" vëllimi i IV   Omsca 1  Tiranë 2014

16. "Gjysmë shekulli me penë në dorë" Publiçistika  Omsca 1 Tiranë 2015

17. "Shqiptarët e Fuqitë e Mëdha" Klubi i Poezisë Tiranë 2015

18. "Kuvend letrash me miqtë"  vëllimi i V  Omsca 1  Tiranë 2017

19. "Lashtësi shqiptare" Berk 2021

Shënim: I lutemi shumë studjueseve e studjuesve  të nderuar që për materialet e temave të ndryshme t'i drejtohen Eugjen Merlikës me këtë adresë elektronike:

eugjen.merlika@gmail.com. Të gjithë kontaktet duhet të mbahen nëpërmjet komunikimit elektronik.

SHOQATA MBARËKOMBËTARE "TROJET E ARBRIT"

Kryetari

NUE OROSHI



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora