E enjte, 21.09.2023, 10:47 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Ja pse nuk do të lind më një i ngjashëm me Gjergj Kastriotin!

E enjte, 21.04.2022, 07:33 PM


Ja pse nuk do të lind më një i ngjashëm me Gjergj Kastriotin!

Nga Gjon Keka

Sepse, ai ishte besnik deri në fund ndaj atdheut të tij

Sepse, ai iu rikthye djepit të traditës, kulturës dhe besimit arbëror.

Sepse, ai kishte në mendje e zemër atdheun dhe të mirën e shtetit të tij Arbëror.

Sepse, rrënjët e Lirisë i kishte ujitur që nga vegjëlia edhe pse ishte pengë ujin e pastër arbëror ai e hedhte në anën e tij të rrënjëve të Lirisë dhe kombit të tij.

Sepse, ai e kishte në gjak Lirinë,  dritën dhe dashurinë ndaj atdheut dhe Shtetit të tij Arbëror.

Sepse,  ai nuk bënte gjumë më shumë se dy apo tre orë,  dhe gjithë orët tjera ia dedikonte me djersë,  urti, trimëri e punë të palodhshme për lirinë e vendit të tij dhe ndërtimin e forcimin e Shtetit të tij Arberor.

Sepse, në mendjen e zemrën e tij ai e kishte bashkimin e arbërorëve si për nga trupi edhe shpirti për të mirën e vendit,  ai e dinte se vetëm të bashkuar themelet e Arbërisë dhe të ardhmes së shtetit të tij do të jenë të sigurta.

Sepse, ai kishte lind si dielli për ta ngrohë, për t'i bërë dritë,  gjallëri etj. , Arbërisë së tij.

Sepse, ai kishte lind me shenjë,  pra i veçuar nga të tjerët, ai ishte fryti më i bekuar i tokës së lashtë Iliro-arbërore. Etj. etj...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora