E enjte, 21.09.2023, 11:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Skënderbeu përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit

E hene, 18.04.2022, 01:14 PM


Studim i vitit 1914: Skënderbeu përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit

Nga Gjon Keka

Kështu e përshkruan një studim i cili është botuar në vitin 1914, epokën dhe madhështinë e arbërorit tonë të pavdekshëm Gjergj Kastriotit:

"Epoka e tij është kulmi i historisë arbërore dhe hulumtimet e fundit tregojnë qartë aftësinë dhe madhështinë e këtij mbrojtësi fitimtar të pavarësisë arbërore, i cili është i denjë për t'u vendosur përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit."(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora