E marte, 28.11.2023, 09:49 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman

E hene, 25.04.2022, 06:41 PM


Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman

Nga Gjon Keka

Në këtë ditë duke kujtuar fillimin më mizor të gjenocidit ndaj popullit armen nga otomanët pushtues, ne kujtojmë poashtu edhe gjenocidin ndaj arbërorëve nga pushtuesit otoman.

Gjaku i pafajshëm armen dhe arbëror flet edhe sot, ashtu sikur flet gjaku i Abelit deri në ditët tona.

Kjo ishte fytyra e vërtetë e pushtuesit otoman që kudo ku shkelte shkatërroi gjithçka dhe lumenjë gjaku rrodhën në ato troje ku ato pushtuan barbarisht.

Sot, sidomos ne pasardhësit, nuk duhet të harrojmë, sepse do të bie mallkimi i të parëve tanë nëse ne nuk e ngrisim zërin ndaj të vërtetës historike të gjenocidit otoman ndaj popullit arbëror. Imazhi bashkëngjitur: masakrat e pushtuesit otoman, nga kronika e vitit 1694, G.S.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora