E marte, 30.11.2021, 06:49 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kleriku i fundit i vdekur në burg në Lindjen komuniste

E shtune, 21.08.2021, 08:26 AM


Kleriku i fundit i vdekur në burg në Lindjen komuniste

Nga Kastriot Dervishi

Dom Pjetër Gruda (Gjeloshi) (1922-1989), meshtar nga viti 1946, u dënua dy herë për arsye politike nga regjimi komunist, duke vuajtur dënimet në vitet 1946-1951 dhe 1979-1989. Herën e dytë u dënua me 20 vjet burgim. Vdiq më 13.1.1989 në Repartin nr.305 Përparim Sarandë duke qenë i paralizuar. Megjithëse ishte 67 vjeç, regjimi nuk e lironte nga burgu. Vdiq duke mbajtur numrin 11 në varrin pa emër. Eshtrat e tij janë hequr prej andej para disa vitesh. (Fotoja e tij gjatë burgumit të dytë).(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora