E premte, 27.01.2023, 08:13 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: At Pjetër Mëshkalla - Sant’ Elena

E diele, 23.05.2021, 09:08 AM


Nga At Pjeter MËSHKALLA S.J.: (Pjesa e XIX.)

SANT’  ELENA

Në 100 vjetorin e vdekjës së Napoleon Bonapartit (1821 - 1921) në Sant’ Elena. Për këte vjerrshë përshkrimin në prozë poetike në  italisht, ma dhá At J. Pasinetti.

Shkodër, 1921.

Larg, e në vetmi trishtuese krejt’i mbshtjellun

nën të tjera klimë, të zjarrta e mjegullore,

gjendët një i vogel ishull mes valësh déti,

Atje, e thepisun, kryet zbulon e hovet,

drejtë qiellit një buzë shkambi çveshë blerimi,

si të donte shoqëni me lypë ndër diella.

I lodhun syni përmbi dét të pamatun

kërkon, por kot, përrreth bregore të tjera

sa grima të mund pushojë, pse, kah të sillesh

mbi horizont, veç ndanë rrafshinë qiellngjye.

Prej së drejte, mëni të Amëshuemit i vérbtun

dukët ai shkamb atjé, dhe valët shkumbuese

njêna mbas tjetrës, rrebtas tue gjimue,

turren mbi té, por ato sulme të kota

shkambi krenisht përbuzë, kè porsi sógje

a monument të përjetëshem ma se bronxi,

Zoti i fitores mbi njâtë vend e ruejti.

Shkâmbit jetik përbri e për nën gêmba

të njâj shelqnâje vajtuese, një varr gjendët;

landë e ngâllënjimit, lari i rri mbi krye:

Ky’i ditë vigan mbi rê na’e hidhte shtatin,

por sot, rruféja djegun zhari, varet

e shkyeme degësh; por, zjarri që prej së nalti

mbi té u plandos, s’ia kish’ pasë sosun jetën,

se, gêmbat e cunguem, stolí e begatëshme

i mblon prej gjethësh të blerueshëm  e, shkulmet

(ké të furisë së tyne në dorë kjo landë kjé lëshue)

m’e shkulë pa kurrë dobi rropatën: të forta

e të thélla rranjë kish’ngulun në atë bregore.

Kështu, deshti Qielli të largëtave breznina,

kujtim tue u lanë të pashlyeshëm, me u tregue

kryenalta si mbaron mbi tokë  m a d h ë s h t i a !

Shenim nga F.Radovani: Kjo poezi e At Meshkallës botohet në rastin e

e 100 vjetorit që asht shkrue nga Autori, dhe 200 vjetorin e vdekjes Napoleonit.

Melbourne, 5 Maji 2021.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora