E marte, 27.10.2020, 08:13 PM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Recital i Dardanit

E marte, 23.06.2020, 10:05 AM


RECITAL I DARDANIT

Kosovë Dardane bjeri heshtjes

që heshtë, këndo me sa fuqi ke

bjeri kitares me të tëra oktavat

në dhomë, në banjo, në balkon

këndo nëpër të gjitha shtëpitë

mbushi rrugët me veten tënde

të dëgjoj toka e të dëgjoj qielli

këndo te të mbjellat tua, bërtit,

dhe mbushe gojën me thirrje

ngrite zërin e përbashkimit tënd

nëpër qytete dhe fshatra, këndo

me sa fuqi ke, dhe bjeri kitares

një atdhe kemi kudo shqiptarët

Shqipëri pellazge, ilire, epirote

jemi në dy çaste të kohës, nxito

që nga paleoliti dhe deri më sot

fal gjuhës, shkrimit, të folmes

një Atdhe janë trojet shqiptare!

Atdhe Geci - Dortzmund, 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora