E enjte, 30.03.2023, 02:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Gone, lulëkuqe

E diele, 11.08.2019, 10:44 AM


Zymer Mehani

GONE, LULËKUQE

(Dëshmores Antigona Fazliu)

Në errësirën sterrë

Ndeze një shkëndijë

Sa për t'i dhënë prush

Zjarrit për liri

Ishe e veçantë

Si të tjerët s'ishe

Pamëshirshëm të gllabëruan

Kthetrat e asaj bishe

Në errësirën sterrë

Ndrite flakadan

Në bardhësi të atdheut

N'flamur t'Skënderbeut

U ngjite, moj shqipe

Liri, rreze drite

Hëna t' ka lakmi

Yjet t'admirojnë

Je Ylber shtatëngjyrësh

Përmbi qiellin tonë

Lulëkuqe ke emrin

Motër Antigonë

Të përqafon lumi

E gurrat e dëlira

Lule përmbi lulet

Ishe më e mira

Edhe pse e re

S'u frikove kurrë

Gjaku yt i kuq

U ngrit në flamur(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora