E diele, 29.11.2020, 10:22 AM (GMT)

Kulturë

Dhimitri Pojanaku: Trëndafilat e varrezave

E shtune, 13.07.2019, 08:05 AM


Dhimitri Pojanaku

TRËNDAFILAT E VARREZAVE

Asnjë dorë nuk i këput

Asnjë nuk ju afrohet, s'i mbledh

E çelin dimër e verë.

Mbajnë mbi vete petalet e thara

Si vetë dhimbjen

Si vetë vdekjen,

Dhe vetë i shkundin

Vetë pjalmohen,

Vetë çelin.

Nuk di se për inat të kujt bote,

Mbledhin ëndrat grushte - grushte,

E shpërthejnë në ngjyra të qeshura, të ngrohta,

Të buta, të ndezura,

Nuk di se për inat të kujt, nuk e di,

Barabiten e ngjajnë si vëllezër binjakë me trëndafilat në kopshtet e të dashuruarve.

Me pikëllimin ushqejnë lulëzimin.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora