E merkure, 01.02.2023, 06:16 AM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Por kurrë mos më rrëfeni...

E marte, 28.12.2010, 03:08 PM


POEZI NË VEND TË URIMIT PËR VITIN E RI!

 

Sejdi BERISHA:

 

POR KURRË MOS MË RRËFENI...

 

Duke ecur nëpër histori

Edhe nëpër shkretëtirat e saj

Më thanë

Rri këtu duke shëtitur

Derisa ta zbulosh tapinë e njeriut

Për fjalën e saktë

Për buzëqeshjen pa hile

 

Kërkova përgjigjen

E fshehur në kripë

Më ndihmo tani

O, vargu im përcëllues

Derisa ta zbuloj vetveten

Derisa t’i tuboj disa grimca rërë

Farën e lumturisë për ta mbjell

Atëherë më hidhni ku të doni

Por kurrë mos më rrëfeni

Për ujin, lulet as gjelbërimin

Sepse e di

Brenda vetes kanë shkrumb

Për tapitë e djegura të tokës (Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora