E hene, 14.06.2021, 07:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Alfred Papuçiu: Poezi nga Alain Vidon

E hene, 10.08.2009, 07:03 PM


Alain Vidon
Alain Vidon
Është hera e dytë që Alain Vidon, paraqitet në faqen tonë të internetit « Zemra Shqiptare" me poezi. Kjo e fundit e titulluar « Ketri » e ka frymëzimin nga pyjet në Krans-Montanës. Alain ka 47 vjeç. Alain ka punuar 10 vjet si animator radioje. Ai pëlqen të lexojë dhe të shkruajë sidomos poezi, Biodanza, si dhe është i apasionuar pas muzikës xhaz, të cilën e këndon vetë dhe rock'n roll. Ai e do jetën dhe bukurinë e shpirtit njerëzor, besnikërinë dhe dashurinë. Kur punonte në Radio "Zonat" 93,8 FM, aim ë flet me passion për programin shumë domethënës të quajtur "Zëri i Kosovës që jepej çdo javë. Unë nuk jam poet, megjithatë u përpoqa t’u jap në shqip  lexuesve të « Zemrës Shqiptare », këtë poezi të frymëzuar të mikut tim fisnik, të urtë dhe me një botë të brëndëshme të pasur, Alain Vidonit. Shpresoj që miqtë e mi poetë, Kozeta, Alma, Vangjushi, Thani, Përparimi e shumë të tjerë, të mos më shajnë për këtë përkthim të bërë shpejt e shpejt.


Alfred Papuçiu, Crans-Montana, Zvicër, 10 gusht 2009

Ketri

Alain Vidon

Gregor është ulur nën një selvi,
Ai ëndërron romantizmin sekret ,
Të asaj puthje të paharruar,
Që do t’i mbetet përjetë.

Para tij një shtëpizë zogu,
Në brendësi të një shture aq të bukur,
Mbi supin e tij një fshikje,
Brenda saj Gregor është strukur.

Ketri qëndron plot nur,
Dhe pret me durim
Një arrë e e zhvoshkur,
Ndoshta mund të jetë për të,
Një puthje pambarim.

Gregor ështe i habitur
Në anë të pyjeve,
Ai dallon dashurinë e tij,
Kuvajtianen,
Të cilës ai donte t’i hynte në zemër.

Gregor mbyll sytë e tij,
Dhe ketri është fatbardhë,
Gruaja me shall,
Vë në buzët e tij, një puthje të rrallë.

Krans-Montana, 10 gusht 2009

Alain Vidon se présente pour la deuxième fois dans notre site web « Zemra Shqiptare » (Le Cœur Albanais) avec une poésie inspirée de la forêt  à Crans-Montana. Il a 47 ans. Il a travaillé pendant 10 ans comme animateur Radio. Alain aime la poésie, la biodanza, il chante du jazz et du rock’n roll. Il aime la vie et la beauté de l’âme humaine, le partage et l’amour. Quand il a travaillé à Radio « Zones » 93.8 FM, il y avait une émission appelée « La Voix du Kosovo » chaque semaine.
Alfred Papuçiu, Crans-Montana, Suisse, 10 août 2009

L’Ecureuil

Alain Vidon

Gregor est assis sous un cyprès,
Il rêve au romantisme secret,
De ce baiser inoublié,
Qui lui restera à jamais gravé.

Devant lui, une cabane d’oiseau,
Au-dedans un geai si beau,
Sur son épaule un frôlement,
Gregor est surpris en dedans.

L’écureuil s’est posé gracieusement,
Et patient il attend,
Une noisette décortiquée,
Même peut-être un baiser.

Gregor est stupéfait,
A la lisière de la forêt,
Il aperçoit son amour,
La Koweitienne  à laquelle  il a fait la cour.

Il ferme les yeux,
Et l’écureuil est heureux,
La dame au foulard,
Dépose sur ses lèvres, un baiser rare.

Crans-Montana, le 10 août 2009


(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora