E marte, 28.05.2024, 07:38 AM (GMT+1)

Mendime

Kimete Berisha: Imami që e ka privatizuar ahiretin dhe tregtia me trishtimin!

E hene, 19.02.2024, 08:59 PM


Imami që e ka privatizuar ahiretin dhe tregtia me trishtimin!

Nga Kimete Berisha

1. Kam kujtuar se është i mençur.

Edhe më keq se pijaneci, Shefqet Krasniqi po dehet, pa pirë raki.

Nuk e kisha besuar se bëhet me mendt e një gazetareje sherr-budallaqe.

- Nuk është e moralshme t'i analizosh gratë e huaja, ose edhe mund t'i analizosh gratë e huaja sipas preferencave t'ua, ama tek pasi që publikisht ia zbulon të metat shoqes tënde.

Jetën tënde ta mbash sekret e në anën tjetër të përndjekësh gra të huaja që i urren veç pse të pëlqejnë, s'është mirë...

- Hoxha e ka kërcënuar Shkurte Fejzën 'me vdekje'.

Se kur i thua dikujt 'nuk e ke vdekjen larg', është kërcënim, po çka është...

Shefqet Krasniqi gjithmonë sillet sikur e ka privatizuar botën tjetër dhe drejtësinë hyjnore, thuajse ahireti është OJQ e tij, e grave që nuk i janë nënshtruar thirrjes së tij për të shkuar pas tij në xhenet..

si pronar i ahiretit, ua jep këtë mesazh:

- Hajt, se t'kallzoj unë ty sa të zë në atë dynjanë tjetër, e sheh ti...

(Imami ka shije të hollë, i pëlqen gratë e forta, si unë për shembull, ama mua aman mos më ngacmoni se jam tejet romantike)

- Imami dhe TV duhet të kërkojnë falje publike, Shkurta është e madhe dhe duhet t'ua fal.

Video duhet të 'zhduket'.

- Paramendojeni sikur një imam i njohur të thotë për ju publikisht se nuk e keni vdekjen larg.

Është diçka sugjestive në këtë 'parashikim', diçka e frikshme dhe misterioze!

- Si do të ndjeheshit ju?

Si ndjehen ata që janë në

prag të vdekjes?

Çfarë duhet të mendojnë prindërit për fëmijët e tyre që vdesin...

Sipas imamit, vdekja është hakmarrje e Zotit, a çka është!

Pse ti flet pa pushim kur e di se fjala e tepërt është mëkat!

Gjergj Cukali: Shkurte Fejza - Një nga këngëtaret Elitë në elitën e këngës shqipe

2. Ku është njëfarë Flutura që i mbron gazetarët nga populli!

Pse ajo kurrë nuk e mbron popullin nga gazetarët!

Ia zbuluan njeriut fytyrën që vdiq për punë të vetat në një motel dhe gazetarët ia turpëruan familjen, plus e përfshinë krejt ushtrinë e UÇK-së në punët private të një njeriu -

e Flutura askund...

Tash një gazetare kërkon opinione nga hoxha për këngëtaret, duke e ditur se hoxha është kundër këngës, edhe të

zogjve...e Fluturës s'i dëgjohet zëri.

Për Fluturën njerëz janë veç

gazetarët.

- E viktimat e gazetarëve, çka janë ata ?!

3. Një aktore, Xhejlane Tërbunja, e drejtonte një emision dhe e quante aktorin Bislim Muçaj: axhi Bislim.

Paramendoje sikur Al Pacino ta quante Marlon Brandon 'Axhi Marlon'.

Ose, Taylor Swift kur e mori çmimin Grammy nga Celine Dion, ta quante kolegen e saj 'Tezja Celine'.

- Qe, çfarë primitivësh shqiptarë e quajnë veten aktorë, e ende me shprehje të odave.

Edhe në Institucione, veç 1 vit me qenë më i moshuar se tjetri, sidomos meshkujt e quajnë njëri-tjetrin 'Bac'.

4. Konkurencë  e madhe se kush ka përjetuar ngjarje më të dhimbshme se tjetri.

Nëse nuk të ka ndodhur diçka e tmerrshme, nuk mund të jesh interesant.

Prandaj, zonja M. tregoi se si e kanë rrëmbyer disa burra në një mal, por në momentin e fundit e kanë shpëtuar ushtria.

- E çka duhet të bëjmë tash ne: të na dhimbset që e kanë rrëmbyer, të gëzohemi që ka shpëtuar apo ta adhurojmë për guximin që ka treguar për ta zbuluar budallallëkun.

- Ama, kur hiperprodhohet tragjedia nëpër media, bëhet qesharake, siç janë bërë sharlatanë e qesharakë të gjithë pa përjashtim!

- Punë e madhe që ke vuajtur ti!

5. Edhe aktori Enver Petrovci kish hequr keq.

Ish detyruar të bëhej zhigolo për bukë të gojës.

- T'i tregosh popullit më të varfër në Evropë që ke hequr keq për bukë, nuk ke thënë gjë.

Dhe aktori ish hidhëruar nga ata që i ka ndihmuar shumë, sepse nuk ia kanë kthyer të mirën, por e kanë lënë vetëm.

Gjynah, t'ua tregosh këtyre njerëzve 'të vegjël', dhimbjen tënde të madhe!

- Bëhu thí, duaje veten, mos lë shibël të bie mbi ty, mos trego gjë, se  'Asaj që i dhimbsesh nuk e ke'.

6. Pasi që jemi tek vetmia e thellë...

B. Haxhiu ka konstatuar se Albin Kurti nuk e ka asnjë mik.

- I ka, por i mban sekret.

Si unë.

Nëse Albini nuk e ka asnjë mik, më ka mua, se unë gjithmonë bëhem me vetmitarët.

7. Qe dy herë Përparim Rama po e 'shet'  si ekskluzivitet 'shamjen e tij të preferuar'. Shih me çka merret ky, nuk heq se nuk heq dorë nga bërllogu.

- Tash ne duhet të gëzohemi që kryetari ynë di të shaj, a çka duhet të bëjmë ne tash...

Të mahnitemi që edhe ky si ne qenka i tokës....

Obobo!

8. Guxim është, jo të zbulosh vuajtjet e t'ua, të qurravesh e dëshpërimisht të kërkosh simpatinë e publikut.

Ta blesh famën duke e shitur në media trishtimin tënd!

Ajo famë është vet trishtimi, prandaj s'bëhesh rehat kurrë.

Se, trishtimin duhet ta luftosh, ta zhdukësh, e jo ta jetësosh e ta riprodhosh në media.

Guxim është të çohesh kundër padrejtësive.

Ai që guxon nuk ndjehet i guximshëm.

- Një ditë, e vëren se rebelimi yt nuk varet prej teje.

Thjesht, në mënyrë të natyrshme rebelohesh, e edhe nëse do të mbushesh mend, të shikosh punën tënde e të mos e rrezikosh veten, nuk mund të ndalesh.

S'di çfarë ndodh ndërkohë, por e di se guximi yt nuk varet nga mençuria jote:

- Ti e di se e rrezikon veten, ti e do jetën tënde, të dhimbset vetja, shumë, shpeshherë qan tinëz, por sikur e ke fat të pashmangshëm të bësh me gisht kah padrejtësia.

Varesh nga liria aq shumë, sa asgjë më nuk varet prej teje...

është e papërshkrueshme!

9. Hair ishalla, dy herë në shkrim e paskam përmendur shprehjen  'zhdukje'!(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora