E diele, 21.07.2024, 08:11 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Fol o fol me gjuhë të nënës!

E merkure, 24.01.2024, 08:50 PM


Neki Lulaj

Fol o fol me gjuhë të nënës!

Fol or fol n’gjuhë të nënës

Asnjë ditë mos ki droje

Dhe kur je në krahë të ëndrrës

Dhe kur dhimbja vjen në mote.

Gjuha shqipe mbretëreshë

Më e vjetra, më e lashta

Me këtë nisi një jetë

Folën zotërat nëpër shekuj.

Fol, or fol gjuhën e bukur!

Si në Prevezë Artë a në Buletin!

Si në Alpe borëmbushur

Si në Ohër a Luginë.

Si Peja dhe Ulqini

Manastiri,e Panamithija

Si Prishtina dhe Tetova

Si Tirana, Mitrovica.

Këtë gjuhë mos e moho!

Është gjuhë perëndie

Kurrë mos u turpëro

Nëpër shtigje gjithësie!

Mos ndaj gjuhën toskë e gegë!

As turqisht e arabisht

Se kjo gjuhë është e shenjtë

Madhështi mbi madhështitë.

Mos u lut me gjuhë djalli

Se ke gjuhën tonë shqipe

Është gjuhë margaritari

Që na ndrin përherë në shtigje.

Mbaje pranë natë e ditë

Abetaren shkronjë zjarrtë

Gjithë bota ka lakmi

Kur me të shkruan shqiptari.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora