E shtune, 23.09.2023, 05:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Vahit Nasufi: Jetën këngës ai kushtoi

E diele, 17.09.2023, 07:53 PM


Vahit Nasufi

JETËN KËNGËS IA KUSHTOI

Në shej nderi dhe respekti për rapsodin

Nga një rapsod i dalluar,

Këngë t`bukura kem dëgjuar,

Me zërin e tij melankolik,

Këndon në zhanrin folklorik.

Është i madh si këngëtar,

Vepra plot një thesar,

Me këngë mbushi një hambar,

Shaban Baksi - këngëtar.

N`Baks t`Skenderajit erdh n`jetë,

Më 26 korrik 1950 -të,

Lindi në një familje bujare,

Me vlera t`larta atdhetare.

Është njeri flegmatik,

Burrë i ndershëm dhe besnik,

Këndoi n`koncerte e festivale,

Në shumë ahengje familjare.

Është i rrallë si këngëtar,

Është i njohur si shkrimtar,

Shumë për artin kontribuoi,

Shoqëri kulturo-artistike themeloi.

Shaban Baksi yll muzikor,

Kantautor dhe regjisor,

Për melosin burimor,

Është si zemra n`karahëror,

Për veprat e tij artistike,

Mori shumë çmime publike.

Ky këngëtar me famë t`lartë,

I takon plejadës së artë.

Këndoi me shumë këngëtarë,

Të nivelit lartë kombëtar,

Si për këngë ashtu për pendë,

Është kolos, është legjendë…

N`derë t`pleqërisë tani troket,

I dëshiroj shumë shëndet,

Kënga e tij që t`mos ndalet,

Jetë të gjatë past sa malet.

Kërçovë, shtator 2023(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora