E shtune, 23.09.2023, 04:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Laurati

E diele, 17.09.2023, 06:10 PM


L A U R A T I

Liri,  çfarë  duhet    bëjmë  kur

mungon  sovraniteti   i  atdheut,

kur atdheu është i tëri n´pranga

përgjigja është e thjeshtë, luftë!

Për ta fituar fitoren    mungon

për ta rifituar atë që na e morën

sërish po e përsëris, duhet luftë!

Pra, të mos dehemi me fjalë kot

por na duhen strategë  të zgjuar

dhe  prijës    e  duan atdheun

dhe  atdhetar  si  Adem  Jashari.

Liri, ka për të  ardhur  dita  jote

çasti yt i zemërimit dhe guximit

që varfëri as mjerim më të mos

ketë! Ka për të ardhur  dita jote

kënga me ëndërr    rend këtej.

Mjaftë kemi qenë të varfër e në

mjerim! Liri, je në ditët tuaja që

liria të mos vuaj më në greminë

kjo ditë është UÇK ë  e Kosovës

kjo ditë është Fitore  e  Atdheut!...

Atdhe Geci - Prishtinë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora