E marte, 18.06.2024, 11:43 PM (GMT+1)

Faleminderit

Hasan Hasanramaj: Përvjetori i vrasjes së nënkryetarit të LDK Fehmi Aganit nga forcat serbe

E merkure, 10.05.2023, 07:18 PM


Përvjetori i vrasjes së nënkryetarit të LDK Fehmi Aganit nga forcat serbe

Atdhetarit, akademikut, politikanit dhe njeriut me besnik që rezistoi për lirinë e Kosovës

Nga Hasan Hasanramaj

Profesorit i shumë gjeneratave të nxënësve dhe studenteve të shkollës Normale, Universiteti në Prishtinë, atdhetarit, njeriut dhe intelektualit me të shquar, heroit legjendar të kohës moderne të Kosovës dhe të botës shqiptare, i cili ishte shembull unik i një personaliteti që në vete gërshetoi dijen dhe ngritjen intelektuale, vizionin dhe guximin e pashoq për të sfiduar me dekada shtypjen dhe terrorin e paparë që  iu bë Kosovës dhe qytetarëve të saj në shekullin e fundit ne nxënësit dhe studentet dhe  popullata e Kosovës nëpërmjet këtyre pak rreshtave e përkujtojmë dhe kurrë nuk e harrojmë vdekjen dhe vrasjen e tij tragjike nga forcat serbe...

Motorin e gjitha të arriturave  politike të prof. Fehmi Agani i cili gjatë tërë jetës se tij ishte motor i të gjitha arritjeve politike në Kosovës. Ai ishte personi që bëri ngritjen dhe aftësimin politik të vetë Ibrahim Rugovës. Ishte këshill dhënës i rregullimit të raporteve politike. Dha kontribut të madh në drejtim të avancimit të çështjes kombëtare. Ishte nismëtar i të gjitha lëvizjeve që ripërtërinin amullinë politike në Kosovë. Ishte bashkërendues i veprimeve politike në Kosovë. Udhëheqës i urtë politik. Ishte shumë i afërt me Ibrahim Rugovën dhe me çdo këndë në Kosovë e ma larg. Ishte bashkëshort, prind, profesor, miku i dashur për çdo kënd që e ka njohur dhe nuk e ka njohur. Vrasja barbare nga forcat serb  për ne nxënësit, studentet dhe popullin e Kosovës ishte ngjarja me dhimbshme. Pra edhe pse ai me nuk është në mesin tonë ne gjatë gjithë jetës e kemi mbajte dhe do ta mbajmë ne zemrat tona...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Vilhelme Vrana Haxhiraj: U nda nga jeta në moshën 58 vjeçare, botuesi i gazetës “Minerva”, gazetari Nebil Çika Albert Vataj: Albert Ajnshtajn, urtësia dhe largëpamësia që pasuroi botën me dije Idriz Zeqiraj: Një vit pa luftëtarin dhe kryetarin Isuf Qetaj Selman Etemi: Monsinjor Dr. Zef Oroshi intelektual i përmasave gjithëpërfshirëse kombëtare Shënime për autorin Prend Buzhala, fitues i çmimit ''Beqir Musliu'' Albert Vataj: Ndre Mjeda, ma i bylbylshmi za Ndue Dedaj: Gjon Krasniqi dhe 'Stema e Artë' e Bamirësisë Ndue Dedaj: Fran Çukaj, profesori emeritus i mirditorëve Fran Gjoka: Sejdo Harka, një jetë plot vrull, që pulson tek shkolla, gazetaria dhe arti e letërsia Dorian Koçi: Themistokli Gërmenji - Martiri i lirisë së shqiptarëve Albert Vataj: Marie Curie, e shenjta Mari e shkencës, e para grua e lauruar me çmimin Nobel Albert Habazaj: Ali Asllani, sa lirik i shquar, aq diplomat i zoti LDK: Lavdi jetës dhe veprës së kryetarit historik të komunës së Suharekës, Ukë Bytyçit! Ndue Dedaj: Prend Buzhala, në odeonin e letërsisë shqipe Albert Zholi: 19 vjet më parë, Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II Vlash Prendi: Vlerat universale të veprës së Prof. Mark Krasniqit Vlash Prendi: Atdhetari që u shkri për kombin Albert Vataj: Robert Elsie, njeriu ndaj të cilit nuk na mjafton mirënjohja Lekë Mrijaj: Mirënjohja, respekti, vlerësimi pedagogjik dhe intelektual për prof. Tush Dedaj asnjëherë nuk do të shuhet Sinan Gashi: Personalitete të huaja adhurues të shqiptarëve

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora