E shtune, 15.06.2024, 05:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Blerim Rrecaj: Lule në hyrje të Prishtinës

E shtune, 19.11.2022, 07:00 PM


Blerim Rrecaj

Lule në hyrje të Prishtinës

Këto lulekamomili në hyrje të Prishtinës

Si tufë me dele në një stan barinjsh

Pranë oborreve të dy shtëpive-ndërtesa të vjetra relike

Përballë Stacionit Ndërurban të Autobusëve

Rrijnë të palëkundura këtu nëpër stinë

Kalimtarët mund t’i shohin në çdo kand

Sikurse fotoreporterët që zgjedhin një pamje

A piktorët një tablo

A poetët një variant

Në prag kryefeste

28 Nëntorin e pritëm dhe e presim

Ndjenjëpërzier sa qajmë e sa qeshim

Është përvjetori i 110 me radhë

Gëzim e mërzi në sy zemër ballë

Gëzohemi për të mirat që ka kombi ynë

Për rrugën e përbashkët deri në bashkim

Mërzitemi se mund të bënim më shumë

Mund të bënim ne e ajo e ti e unë

Në kalanë e kombit një vepër më tepër

Të ecim rrugës së amanetit të vjetër

Të ruhemi prej syrit të keq e gojëve të këqija

Që kot llomotisin se s’bëhet dot Shqipëria

Ndaj sot kemi kaq ndjenja të përziera

Trazimi na shkund në shpirt por do fitojë e mira

Çdo 28 Nëntor kur të niset e të vijë

Çdoherë më shumë gëzim e më pak mërzi

Buzëqeshje prej shiu

U zgjova në mëngjes

Në shtatë dola në ballkon

Vështrova për pak minuta

Fytyrë e mrroltë qielli

Hidhej binte e vinte shi

Po një re e ndritur buzëqeshte

Më shtyu ta merrja telefonin

Të shkrepja këtë pamje

Kjo pamje që pashë ishte poezi

As shkrepja e as përshkrimi im i çastit

Historizë me arra

Në tavolinë kuzhine një qese me ftonj

Pranë të shpërndara kokrra arrash

Ca mandarina aty pranë

Tik-taku ecën e pothuajse mesnatë

Kërkoj darët e arrave e nuk i gjej

I afrohem çekiçit të drurit si çekan gjyqtari

E lë e se marr se gjumin mund t’ia trazoj diku

Mbrenda mureve tona e përtej e këtupari

Ma bënin me sy këto arra kryeçykë

Mendova ta provoj një të moçme metodë

T’i marr në grusht e t’i shtrëngoj fort

Duke i përplasur si deshët kokë më kokë

Provo një herë e provo herën tjetër

Më në fund një lëvozhgë kryeneçe u dorëzua

Se lashë këtë natë pa shijuar një thelb arre

Që dhuratë nga fshati i sollën për ne e për mua

E shijova shumë si të haja përsëpari

Dhe provova dhe një tjetër

Po kaq e mirë edhe kjo doli

Të tjerat mbi tavolinë po presin

Duken kaq të mira e kaq të ndritshme

Po i lë kur dita të zbardhëlloj

Kështu e kanë arrat si gjithmonë

Kërkojnë goditje të forta para se t’i provojmë

Kaq ishte kjo historizë e kësaj nate

Fola si të flisja për ngjarje të papara

Një varg fëmijërie pakëz e ndryshoj

Përralla-përralla ha gjyqtari ftonj e arra(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora