E enjte, 05.10.2023, 12:02 AM (GMT+1)

Mendime

Jaho Brahaj: Jemi ba popull Kungull!

E hene, 31.10.2022, 07:43 PM


Jemi ba popull KUNGULL

Nga Jaho Brahaj

Sonte asht "Nata e Te shumteve", kushtuar atyne qe na kane lane, qe jane nda nga ne. E ato jane te shumte prandaj quhet "Nata e te Shumave", pra e te shumteve", e neser ashte dita.

Kudo shqiptaret ne kete nate ndezin nje qiri te madh e disa te holle e te vegjel per kujtim e me ju ba drite Te Pareve, e neser (gjithmone) me 1 nentor, shkojme ne vorreza, i pastrojme, falim ndonje gja per Shpirt te Paraardhesve. I nderojme Te Paret Tone e Ju tregojme femijve kush ishin e si i kujtojme.

- Por po bahemi KUNGULL.

Pse po i bajme Femijet Kungull.

Se ne shqiptaret paguajme taksa. E taksat tona shkojne edhe per kopshte e shkolla publike, paguajme takse edhe RTVSH-ne. E keto Kopshtet e femijve dhe Shkollat bashke me program e me leket tona, kane punonjes(e) analfabet e bashke me shefat e Tyne kane pelqyer shume llojin (specien) e tyre KUNGULLIN.

E po na detyrojne qe te pranojme e perqafojme idene se jemi fis me kungullin.

Pra me leket tona po bjerrim ne menyre institucionale e te programur te udhehequr nga analfabetet injorante traditat tona e po perfshihemi ne specien e kungullit.

Per kete metamorfoze po ndihmojne edhe televizionet qe shpesh renditen tek analfabetet e punjeseve te kopshteve dhe shkollave dhe shefave te tyre.

Rrofte Kungulli qe mbizoteron mbi ne edhe mbi Te Paret Tone, me leket e taksat tona.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora