E shtune, 02.03.2024, 03:00 AM (GMT)

Mendime

Kasam Shaqirvela: Ka kalu koha kur pleqt thoshin - "Jam turk elhamdulilah"!

E marte, 25.10.2022, 07:00 PM


ANATEMIMET QË RRËZOHEN VETË

Dromca mendimesh, analizash, reagimesh, këndvështrimesh, esesh, filozofemash …

Nga Kasam SHAQIRVELA

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu është një figurë reale me të cilën, pamëdyshje se, identifikohet populli shqiptar, atë e lindi nëna arbërore, e krijuan rrethanat historike duke e bërë dhe ngritur në një figurë të lavdishme patriotike dhe jo vetëm... sepse bëmat e tij dedikuar lirisë së popullit të vet, Atdheut të vet si dhe rajonit më të gjerë në Evropë, ku dhe e vulosi kohën me emrin e vet, e cila periudhë u quajt “Epoka e Skënderbeut” apo “Koha Skënderbegjane”. Madje jehona e lavdishme e kësaj periudhe kaloi kufijtë natyrorë të Trojeve të Arbrit, sepse misioni i Gjergjit i kaloi përmasat atdhetare duke u kthyer në legjendën e gjallë që preku mbarë botën e qytetëruar, demokratike dhe liridashëse, e cila në shpërblim të pranimit shpirtëror të kësaj figure, emblematike dhe me përmasa biblike, shkruajti një mori librash për të si dhe i ngriti me duzina përmendoresh anekënd Globit për nder të heroizmit të tij të pashoq! Kjo qe pra fryma hyjnore e tij që si ushqim shpirtëror pati përmasën e liridashjes universale..!

___________

Ka kalu koha kur pleqt tonë me kësulë të bardhë (Plisin e Bardhë pellazg) mbi krye, kur i pyesje - çka je bre burrë? Ata me gojën plot, të thoshin: -"jam turk elhamdulilah"...!  E nga ana tjetër bënin be në, "bukë e krypë me zemër të mirë" dhe "besa-besë me fjalën e dhënë"...?!

Kur të zgjohen nga gjumi i asimilimit shqiptarët etnikë të shpërngulur në Turqi, dhe kur të ngrihet vetëdija e tyre në nivelin mbi 51% për të anuar nga shqiptaria e shqiptarizmi... atëherë do ta sheh mirë ai shtet se si do ta paguajë tagrin e atij zullumi shekullor ndaj popujve që i nënshtroi në përgjithësi por ndaj popullit shqiptar në veçanti, popull ky që i pati dhënë një çetë kryeministrash e ushtarakësh kësaj perandorie, një duzinë dijetarësh në shkenca të ndryshme... dhe ajo, Perandori Osmane, ...çka i dha???

-Nuk i mjaftoi që ia shiti tokat e Trojeve Shqiptare fiseve barbare sllave por në tërheqjen për në shtratin e vdekjes të kësaj kuçedre mongolo-aziatike, popullatën shqiptare e la pa teritor të definuar edhe përkundër faktit që ishin 4 vilajetet shqiptare... me popullsi dërmuese shqiptare të të katër konfesioneve,... e la dhe të papërcaktuar e njohur juridikisht si komb shqiptar kundrejt fqinjëve ballkanikë të "linxhirës së zezë” që bashkonte në vete grekët, serbët, malaziasit e bullgarët.. si aleatë e këlyshë të "Kugës së Bardhë", poashtu aziatike, që ishte vetë Rusia...?!

___________

SHTYLLA KU KAPEMI E MBAHEMI NE

Është një shtylla ku kapen e mbahen fort shqiptarët...ajo shtyllë quhet shqiptarizëm... dhe vetë emri i tillë nuk njeh prandaj edhe nuk i përmban në vete nuancat apo ngjyrimet politike e as teologjike respektivisht fetare apo konfesionale...,gjithçka tjetër është mjegullim sysh, larje truri dhe nga kjo si pasojë para mpihet e pastaj ngathet trupi dhe ashtu i ngathur bie në letargji ku si përfundim ka zhbërjen repektivisht vdekjen si komb!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora