E diele, 25.02.2024, 02:17 AM (GMT)

Mendime

Refik Hasani: Kur kemi pasivizim e diskriminim, egziston mundësia e manipulimit edhe të regjistrimit!?

E diele, 23.10.2022, 05:39 PM


Kur kemi pasivizim e diskriminim, egziston mundësia e manipulimit edhe të regjistrimit!?

Shkruan: Refik HASANI

Procesi i regjistrimit në Serbi i filluar më datën 1 Tetor, është duke u zhvilluar, në këtë rexhistrim, ka vështërsi, sepse në komunën e Medvegjës janë 21 regjistrues të udhëhequr nga 4 instruktor,e vetëm 3 regjistrues shqiptarë,

Po ashtu në fshatin më të madhë të Malësisë  së Bujanocit në Zarbicë, rexhistrimi  ka filluar me vones prej 10 ditëve. Kurse  në Preshevë ka mjaftë rexhistrues, dhe rexhistrimi më mirë është duke shkuar,

edhe pse numri është i madhë që është në diasporë, e sigurisht duan të rexhistrohen edhe kjo kategori.

Popullata  në Krahinën Shqiptare që përfshin Medvegjë, Bujanoci e Preshevë, ka interesim të jashtëzakonshëm të marrë pjesë në këtë process jetik të rexhistrimit, dhe  është e njoftuar lidhur me procesin e rexhistrimit. Kurse për pjesëmarrjen e shqiptarëve që jetojn në Vojvodin e Serbi nuk kemi njohuri sikurse edhe për shqiptarët në Rajonin e Sangjakut.

Rezultati kur të mbaroj procesi më datën  31 tetor, presim të jet me një pjesëmarrje të madhe, pasi si që dihet mirëfilli se në vitin 2011, shqipëtarët    në Krahinën Shqiptare kan bojkotuar rexhistrimin, kurse në vitin 2002, rexhistrimi i atij viti ishte me një pjesëmarrje simbolike, kurse në vitin 1991, rexhistrimi i atij viti, ishte kur ngrehina artificiale e  quajtur  RSFJ-ja ishte  në shpërbërje, pra nga kjo bie që vetëm rexhistrimi  para 4 dekadave në vitin 1981, ishte kur shqiptarët e kësaj krahine morën pjesë, dhe ishte afër realitetit dhe objektivitetit  faktik.

Rreziku egziston dhe është i pranishëm, nga kjo është në një farë mënyre-thuhet se nuk po rexhitrohem-pasi-nuk rexhitrohem në data bazë qendrore!!!

Përmes këtij shkrimi shfrytëzoj rastin të bëj Apel për rexhistrim sa më masovik  të shqiptarëve kudo që jan me punë e veprim, duke përfshij edhe diasporën, të marrin pjesë në Rexhistrim.

Po, ashtu kërkoj që OSBE-ja dhe instanca të BE-që jan në përcjellje, vëzhgim e monitorim të zgjedhjeve të monitorojn të gjitha  fazat dhe proceset  e rexhistrimit  duke përfshi deri në publikimin e tyre.

POR KA MUNDËSI PËR MANIPULIM DHE MOS PASQYRIM REAL TË KËTIJ PROCESI TË REXHISTRIMIT, por kjo mund të shmangët vetëm falë  OSBE-ës dhe instancës së BE.

Në Krahinën Shqiptare,kur kemi një diskriminim më të madhë në këtë pjesë të Evropës, kur kemi  pasivizim të adresave dhe pastrim etnik në mënyrë institucionale, egziston edhe mundësia e manipulimit edhe të këtij rexhistrimi, prandaj duhet alarmuar instancat më të lartë të BE-së.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora