E merkure, 19.06.2024, 05:41 PM (GMT+1)

Mendime

Aurel Dasareti: Rusia dëshiron të fitojë, por Ukraina nuk dëshiron të humbasë

E merkure, 05.10.2022, 07:08 PM


Rusia dëshiron të fitojë, por Ukraina nuk dëshiron të humbasë

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Pushtimi i një kombi tjetër me trupa rekrutuese të pavullnetshme është i dënuar të dështojë.

***

Forcat ruse po humbasin edhe më shumë në fushën e betejës. Llomotitjet e tij të serta kundër Perëndimit erdhën në një kohë trazirash akute në Rusi dhe thellimit të dëshpërimit për forcat e saj të armatosura. Në fushën e betejës, ushtria ukrainase, e përforcuar nga ndihma perëndimore, kohët e fundit shkatërroi forcat ruse në një kundërofensivë të fortë në rajonet që Putini ka uzurpuar.

Në mungesë të ushtarëve të mjaftueshëm vullnetarë dhe mercenarë, Kremlini thirri qindra mijëra burra të tjerë rusë në detyrë ushtarake, duke shkaktuar protesta mbarëkombëtare dhe duke çuar në një eksod masiv në vendet fqinje, ndërkohë që frika nga kërcënimet e tij për të përdorur forcën bërthamore po rritet.

Problemi me perëndimin është se ata me shekuj e trajtuan Rusinë terroriste-ekspansioniste sikur të ishte një vend normal, në të njëjtën mënyrë siç i trajtojnë këlyshët e saj në Gadishullin Ilirik.

Fryma e vjetër e Bashkimit Sovjetik jeton sot në "Nëna Rusi". Kjo tregon shumë për mentalitetin rus. Një luftë e krijuar nga një plak psikopat i kapur pas pushtetit, i paguar nga gjaku dhe jeta e të rinjve, jeta e të cilëve mezi ka filluar, dhe ankthi i nënave dhe njerëzve të dashur në shtëpi.

Nëse studion historinë e njerëzimit, ka pasur gjithmonë një rebelim ose një kundër-forcë që përfundimisht do të vijë nga brenda kundër kriminelëve të tillë që janë kapur pas pushtetit. Përndryshe, ata do të ishin ende në pushtet. Për fat të keq, zakonisht kërkon sakrificën e shumë të pafajshmëve dhe heronjve përpara se një periudhë e shëndoshë dhe paqe të kthehet në vend. Por pse kjo ndodh përsëri dhe përsëri? Duket pikërisht si ajo që ka ndodhur që nga fillimi i historisë. Të rinj e të vjetër vdesin për lakminë e të tjerëve.

I vetmi grup rus që mund të bëjë diçka për këtë, janë gjeneralët rusë, por asnjëri prej tyre duket se nuk ka guximin për të udhëhequr rebelimin për të rrëzuar Putinin. Gjeneralët rusë, të cilët mund të kishin pasur guximin për të kundërshtuar Putinin në planet e  gjymtimit të një vendi fqinj, janë spastruar shumë kohë më parë. Në fakt, pyes veten nëse lufta e Putinit nuk është gjë tjetër veçse një llogaritje e gabuar e madhe, sepse këshillat që ai mori erdhën nga burrat "po", të cilët ishin gjithçka që kishte mbetur nga ata nazistë terroristë.

Nëse Perëndimi qëndron i palëkundur, duke dërguar armë dhe forca të blinduara më efektive, duke injoruar kërcënimet e Putinit për një përshkallëzim bërthamor që ai nuk mund ta përballojë, Rusia përfundimisht do të tërhiqet, burimet do të shteren.

Arsye pse gjeneralët nuk do të arrijnë kurrë asgjë, janë të njëjtat arsye pse ata janë gjeneralë të tmerrshëm që humbasin. Zgjedhur për besnikëri jo për kompetencë. Shoigu për shembull nuk ka ndonjë përvojë të vërtetë ushtarake dhe është shoku i Putinit. Cilido nga gjeneralët dhe politikanët si Medvedev do të shqyhej nga qentë e vërtetë kur Putini “i dytë” dhe paratë e tij harxhohen, dhe ata e dinë këtë. Kështu që vetë jeta e tyre varet nga qëndrimi i Putinit në pushtet, ashtu si edhe ai vetë.

Populli i tij i frikësohet atij. Ai ulet në nderin e tij të lartë dhe detyron të tjerët të vdesin për "Nënën Rusi". Ai është ushqyer me informacione të rreme për vite me radhë se sa mirë është e trajnuar ushtria e tij, sa i dobët ishte armiku dhe fakti që doktrina ushtarake ruse nuk u jep aftësi oficerëve të rinj për të marrë vendime në fushën e betejës dhe po, ju keni një recetë për të humbur një luftë.

Nëse ushtria e rregullt ruse nuk mund të mposhtte forcat ukrainase, rezervistët nuk do të bënin më mirë se kjo. Të shpresojmë se Putinit së shpejti do t'i vijë fundi nga duart e drejtuesve të tij më të lartë-përpara se të përdoret forca bërthamore.  Sigurisht që nuk do ta bëjnë, të gjithë janë vetëm mish për top, dhe shpresa zero se ai mund të mposht ushtrinë ukrainase me një numër superior. Numrat luajnë një rol, sa më shumë të kesh aq më të mira janë shanset dhe aq më shumë mund të sakrifikosh (taktika e Putinit).

Mobilizimi funksionon më së miri kur sulmohet në terrenin e shtëpisë, jo në një luftë pushtuese.

Problemi është se Rusia ka më shumë se një partner për t'u futur. Ata kanë Kinën që ruan shpinën e tyre dhe më pas Indinë që pretendon të jetë neutrale ndërsa blen karburant të lirë duke ndihmuar në financimin e kaosit.

Mendoj se Kina është e kënaqur të shikojë Rusinë të dobësohet në një luftë të pakuptimtë. Për pjesën më të madhe të shekullit të kaluar, ata ishin armiq të ashpër.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që Perëndimi të qëndrojë i bashkuar dhe i vendosur. Nuk mund t'i lëmë të fitojnë.

Ekonomia e Kinës është shumë e lidhur me tregun amerikan për të zgjedhur anën e Rusisë. Ndërsa ushtarët rusë bien me qindra mijëra si kokrra thekni, për Kinën dhe Indinë nuk është një ide e mirë të vendosin t'u bashkohen atyre. Kina mund të shohë një hapje me një Rusi të dobësuar por nuk ka nevojë për një partner të pabesë si Rusia. Kina, të paktën, është e kënaqur të marrë një pamje paraprake të kapaciteteve tona në fushën e betejës. Nuk do të habitesha aspak nëse ata do të kishin vëzhgues në Ukrainë që mbajnë shënime të shumta.

Kina dhe India përfundimisht nuk do të ndihmojnë në asnjë konflikt. Pse nuk e keni parë Kinën të bëjë asgjë për të ndihmuar në aspektin e pajisjeve apo personelit, ata e dinë që në momentin e dytë që i japin Rusisë ndonjë pajisje ushtarake apo ushtarë, janë në të njëjtën barkë me Rusinë që gjithashtu nuk mund ta përballojnë. Ata mund të jenë vendi numër 1 për prodhim të lirë, por ata e dinë se vendet do të përballojnë koston më të lartë për të rivendosur prodhimin në vendet e tyre ose do të shkojnë në Tajvan, Meksikë, Japoni ose Indonezi për punë më të lirë. Për të mos përmendur, Kina ka konfliktet e veta historike me Rusinë dhe ndonëse mund të jenë miq, mendoj se termi i duhur është një "miq".

India- ata i kanë duart plot me mosmarrëveshjet me Kinën dhe Pakistanin. Ata duan pajisje ushtarake amerikane sepse janë më superiore se pajisjet ruse, por janë gjithashtu më të shtrenjta, prandaj duhet të shoqërohen me Rusinë për armë sepse fqinji i tyre në verilindje ka më shumë tanke dhe avionë se ata.

Rusia është e vetme nëse shpërthen konflikti i vërtetë me NATO-n. I vetmi aleat që do të kishin është Koreja e Veriut, por kjo do t'i jepte Koresë së Jugut dritën jeshile për të pushtuar veriun nëse Kim Jung-Un duhej të dërgonte qoftë edhe gjysmën e ushtrisë së tij në Rusi për të luftuar.

Kur Putini largohet nga detyra dhe ky "Operacion Special" përfundon, pyes veten se çfarë ndodh me Rusinë si vend. Rusia konsiderohej si një nga vendet më të fuqishme dhe më të frikshme në botë, dhe po goditet nga Ukraina.

Pasi kjo të përfundojë, Rusia do të duhet të paguajë ndëshkimin përpara se të hiqen sanksionet. Pra, do t'i kthejë ata 100 vjet prapa.

Forcat ukrainase po luftojnë për tokën e tyre. Rusët nuk e kanë idenë se për çfarë po luftojnë. Pasi kuptojnë se ajo që u është thënë nuk është e vërteta, humbasin vullnetin për të luftuar.

Pushtimi i një kombi tjetër me trupa rekrutuese të pavullnetshme është i dënuar të dështojë.

Franca, Gjermania, Spanja, Italia dhe të gjitha vendet e tjera të BE-së duhet të forcohen ushtarakisht dhe të kontribuojnë në mbështetjen me armë të Ukrainës - përpara se të flasin rusisht. Ose le të luftojnë ukrainasit dhe të vdesin për t'i mbrojtur ata - ose të luftojnë Putinin kur ai të shfaqet në pragun e tyre.

Kjo është ajo që bën Rusia. E gjithë zhurma rreth asaj se sa keq po funksionon ushtria ruse është normale. Rusia ka pasur gjithmonë një ushtri të dobët. Atë që u mungon në teknologji apo organizim, ata përpiqen ta kompensojnë me numra të plotë dhe jetëgjatësi. Fakti është se ushtria ruse nuk është ajo që menduam. Stërvitja dhe pajisjet e tyre janë të rendit të dytë dhe trupat kanë humbur dëshirën për të luftuar. Plani i tyre mund të kishte shkuar mirë nëse Perëndimi nuk do të kishte ndërhyrë dhe nuk do të kishte furnizuar me pajisje moderne dhe trajnime për ukrainasit. Kjo, plus ndihma e inteligjencës e ka bërë një ushtri të mirë ukrainase një forcë luftarake shumë të frikshme. Armët perëndimore e kanë ndryshuar atë nga një konflikt gueril në një luftë të hapur dhe të fituese.

Ky mund të jetë fillimi i fundit të mbretërimit të Putinit, ai festoi aneksimin e paqartë që nuk do të mbajë dhe falsifikoi superfuqinë e Rusisë, ndërsa ukrainasit vazhdojnë të marrin territore.

Putin është Stalin! Nuk do të ketë fund ajo që ai është i gatshëm të bëjë për të fituar. Duhet të ketë një revoltë të brendshme në Rusi kundër luftës.

Harrojeni inflacionin tonë, është një situatë botërore. Ne duhet të derdhim mbështetjen në Ukrainë. Kjo është një luftë e madhe kundër Putinit që duhej të bëhej herët a vonë. Ukraina po e bën këtë për të gjitha vendet e lira.

Ukraina ka nevojë për të gjithë mbështetjen që mund të marrë, sepse Putini nuk do të ndalet me Ukrainën. Me sa duket, ai ka qenë mjaft i hapur dhe bisedues për ribashkimin e Rusisë Perandorake, e cila përfshinte Finlandën dhe Poloninë, kështu që një pjesë e madhe e Evropës lindore dhe verilindore do të sulmohet përfundimisht. Ne jemi mësuar që nga fëmijëria të besojmë se Rusia është një fuqi e madhe dhe e rrezikshme ushtarake. E cila të paktën do të fshinte dhe do të merrte Ukrainën në 3-6 javë. Ajo me çfarë jemi ushqyer rezulton të jetë krejtësisht e gabuar.

Diplomati dhe strategu ushtarak italian Nicolo Machiavelli është po aq i rëndësishëm sot, dhe Putin ka bërë pothuajse çdo gabim që mund të bëjë një sulmues:

Asnjëherë nuk duhet të sulmoni derisa të keni njohuri të hollësishme për forcën dhe moralin ushtarak të sulmuesit.

Asnjëherë nuk duhet të kërcënoni një armik me masa që nuk keni menjëherë forcën t'i zbatoni.

Asnjëherë nuk duhet t'ia zbuloni planet tuaja dikujt tjetër përveç atyre që duhet t'i dinë.

Sulmi juaj duhet të jetë i shkurtër dhe brutal dhe të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur, me sa më pak viktima civile, në mënyrë që të mos pushtoni tokat e armikut për breza.

***

Ukraina do të përpiqet të përparojë më tej. Ata veprojnë shkëlqyeshëm. Ofensiva që forcat ukrainase po kryejnë në fushëbeteja tregon se ata kanë një vrull në luftë që Rusia nuk është në gjendje ta përballojë. Ukrainasit arrijnë të transferojnë shpejt trupat në fronte të reja...

Tani për tani gjithçka që mund të bëjnë luftëtarët ukrainas është të vazhdojnë të gjuajnë me saktësi...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora