E merkure, 04.10.2023, 08:37 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Himnizimi

E shtune, 03.09.2022, 05:28 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Himnizimi

Fillon viti i ri shkollor

Me një turp të paparë,

Çka lyp “Zoti i Drejtësisë”

N’shkollat shqipe me celular?!

Që nga ora e parë mësimore

Jehon serbçe himni shtetëror,

Ku janë krerët institucionalë

Që janë kap me presh në dorë?!

Shih, drejtorë e pushtetarë

Janë të lidhur dëng me nyje,

Sillen rrotull kah t’fryjë era

Dhe askush s’u bie n’fije!

Mjerë Lugina e Preshevës

Çfarë poshtërimi ka përballë,

Klasë e çmendur politike

Sikur struci kokën n’zall!

(Karikatura e përpunuar, marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora