E merkure, 19.06.2024, 05:09 PM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Zemërgjerësia

E diele, 26.06.2022, 10:36 AM


Z E M Ë R G J E R Ë S I A

Këtë mbrëmje me ty do ta shkruaj në

kujtesën time, si një natë të veçantë

si një natë pranvere me stuhi dhe si

një dritë vetimash të pashprehshme

Midis dy zambakëve të kopshtit tim

nata kishte zbritur me yje hënat e saj

hijeve të natës u pëlqejnë puthjet në

natë, hënat jo rrallë shkruajnë poezi

Një ëndërr e trishtë ka hyrë në mua

dhe bredh flakëve të gjumit të natës

pa i thënë s´e jam i dashuruar, por,

zemra disa vendime  i  merr  vetëm!

Më quaj udhëtar i dehur udhëtimesh

ëndërrimtar prehjesh    muzat ma

dhanë, ti çast i nderuar i këtij takimi

s´ di pse aq përvlueshëm më trazon.

Me çaste poeti është një i zemëruar

ëndja e do që t´i thyej xhamat e një

nate, poeti është adhurues zemrash

me vargje  ai  i  hap flatrat e këngës

Atdhe Geci - Prishtinë, 22.o6.2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora