E premte, 19.07.2024, 03:22 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Lirika maji

E diele, 19.06.2022, 09:32 AM


Lirika maji

(cikël me poezi)

Nga Përparim Hysi

1.Ata sy që më vështrojnë

Ah,ata sy që vështrojnë!

Si nga unë kërkojnë përgjigje

Në kohë tjetër seç më çojnë

Në një kohë,kur s'pyes për ligje.

Bëhem gati të përgjigjem

Pse ata sy më vështrojnë?

Porse ti më lë veç "hijen"

Dhe më shumë më turbullon.

Mos t'u duka si i "egër"

Që më ike si një "hije"

Jam i "butë" si askush tjetër

Dhe si unë,s'do gjesh, moj mike.

2. Pse u fshehe?

U fshehe si një zok në ferrë

Sa u pamë ballas të dy.

Sikur,papritur, të mori një erë

Jo.Nuk qe erë, por "stuhi".

Prita që "zogu" nga ferra të dalë;

Prita që era-stuhi  të pushoi.

U shfaqëm tash ballë për ballë

S'kishim ç'të thoshim me gojë.

Fjalët, befas, u dukën të tepërta

Ç'kishim,sikur e thamë me sy

Të kujtoj, moj e Paemra!

Dhe çastin kur u puthëm të dy.

3. Moment

Gjoksi yt si vullkan në shpërthim

Magma gati që të dalë

Po unë nuk"trembem",mbi"vullkan" synë

Dua të digjem nga ky"shpërthim",i gjallë.

4. Të fshehur në shpirt kam diçka

Të fshehur kam në shpirt diçka

E ruaj atë si të jetë thesar

Që e ruaj, kam shkaqe të mëdha

Besomëni,se jam i moshuar.

Dhe kjo"e fshehur",zë më dhëmb

Siç dhëmb një plagë e vjetër

Këtë plagë sikur ma shpon një gjëmb

Për të treguar, një herë tjetër.

Në ndodhtë që,papritur,ika

Kuriozët mos bëhen  alarmant

Një gjë ju siguroj: të fshehurën nuk e shpika

Dhe  e marr me vete si garant.

5. Ah, ajo dekolteja e hapur !

Ah,ajo dekolteja e hapur,

Kur dy gjinjtë duken cullakë

Sado që jam flokëzbardhur

Dua që t'i thithë si fëmijë nga pak.

I thithë dhe pi sa "dehem"

Se "rakia që piva",qe sarhoshe;

Sulmoj më tutje,sa shkrehem e "velem"

Dhe tulatem,aty në një"qoshe".

6. Ndodh ndonjëherë...

Siç dridhet flaka e zjarrit nga era

Dridhem dhe unë para bukurisë

Këtë lloj dridhje ma shton pranvera

Dhe sikur kthehet koha e djalërisë

Bukuria bën "paradë" para syve

Dhe mua më shkakton të dridhura

Lirohet mendja prej"burgjive"

E humb pusullën prej bukurive.

Se të bukurat në maj dalin "lisho"

Dhe unë,ende sytë i kam në ballë.

Sado,në këtë moshë, nuk u bëj dot"iso"

Nepsin e kam si një djalë.

7. TI  dhe UNË

Ti buzëqesh me dykuptim

Mua më shkojnë mornica

Pse kështu, o shpirti im?

Folëm troç,Sllavica!

Trupi yt zu dhe dridhet

Sikur të zunë ethe

Zemra ime zë e hidhet

Sikur s'jam në vete.

Pastaj,tak një buzëqeshje

Si një  relaksim

Unë e marrë si një marrëveshje

Si thuaj,shpirti im?

Sytë tash sikur perëndojnë

Si me dykuptim

Ata sy seç më ftojnë

Të shkojmë në vidhimë.

8.PUTHJET

Puthjet me një femër,i dua të nxehta

Dhe dua që puthjet të jenë reciproke

Nga unë gjithmonë e pastër ka qenë ndjenja

Dhe as që ka vend për ekuivoke.

Kurrë nuk kam dhënë një puthje të"shtirë"

Unë  puthjen me një femër nuk e ndërroj me asgjë

Do ta quaja veten si njeriun më të ndyrë

Të puth fare kot:kurrë.Me asnjë!

9. Miturake

Një push i butë mbi lëkurë

Ca "sythe"  sikur lulëzojnë nga pak

Më duket mua sikur

Sythet sikur po çelin si zambak.

Sytë tani sikur kanë tjetër dritë

Sythet çelin të plota

Po rritesh dhe po bëhesh si shpirt

Miturake! Je sa bota!

Tani je si zambake ujë

Nga ata që rrinë gjithmonë çelur

Unë të vështroj dhe bëhem pak rrëmujë

Aq e humbas,sa mendjen s'e kam mbledhur.

10. Pa titull

Një fllad i ëmbël,nuk di se nga erdhi

Dhe hyri vrullshëm drejt e në mushkëri

Kur mbi buzët e mia gjithë mallin e derdhi

Është zemra që u drodh tani,

Desha që këtyre buzëve t'u ktheja restin

Por mos kujtoni se qe aq kollaj

Ky fllad i ëmbël vuri "domenin"

Dhe u shkoqëm si thërrime,pastaj...

Tiranë, 22 maj 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora