E diele, 25.02.2024, 03:54 PM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: Lamtumirë mikja ime, Meri Lalaj

E premte, 10.06.2022, 07:47 PM


Lamtumirë, mikja ime, MERI LALAJ!

(elegji)

Nga Përparim Hysi

Të qoftë i lehtë  dheu që do hidhet mbi varrën tënd!

Jam pranë dhimbjes dhe i zoti nuk jam*

Ah, sikur ta dish, moj mike, sa ky shpirt më dhëmb

Sikur, befas, u godita nga një cunam.

Kohët e fundit kalove nëpër një kalvar

Nga sanatoriumi tek "NËNË TEREZA"

Kurrë nuk u ndjeve dhe nuk je ankuar

Optimste dhe e mbushur me shpresa.

Dhe ndodhi e keqja: fare papritur!

Kur librin e fundit porsa e nxore në dritë**

Kjo ikje papritur, sa më ka tronditur:

Tek të them: -Lamtumirë, ndjej dhëmbje në shpirt.

* për arsye shëndetësore

** Helena,Ismaili dhe unë.

Tiranë, 10 qershor 2022(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora