E enjte, 21.09.2023, 11:47 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877

E hene, 13.06.2022, 06:55 PM


Imazhi i Mirditës, në vitin 1877

Nga Gjon KEKA

Një imazh i Mirditës së vitit 1877(L.i.J.u.nr.1776,viti 1877), ku shihet shefi mirditor i cili inspekton fshatrat malore.

Historikisht dihet që vetëm Mirditorët pas vdekjes së Gjergj Kastriotit kanë patur një lloj pavarësie dhe kanë ruajtur traditat kombëtare e shpirtërore të vendit.

Shumë kronist, autor dhe studiues europian e kanë nënvizuar këtë fakt se: "Gjergj Kastrioti- Skënderbeu, respektivisht familja fisnore e Kastriotëve ishte nga Mirdita."

Duhet ditur edhe këtë se Gjergj Kastrioti ushtarët më të talentuar të cilët i kishte aftësuar ai vetë ishin Mirditorët e tij.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora