E marte, 16.07.2024, 08:00 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Arbëreshi Anthony Albanese fryt i bekimit që la Gjergj Kastrioti në Barleta më 1461

E diele, 19.06.2022, 06:51 PM


Gjergj Kastrioti kudo ku shkelte la pas bekimin e tij, edhe pasi zbriti në Barleta të Italisë më 1461 për t'I dalë në ndihmë Mbretit të Napolit Ferdinandit,ai la pas aty disa nga arbërorët e tij.

Nuk është rastësi që edhe arbëreshi ynë në Australi Anthony Albanese si i dizajnuar për kryeministër të ardhshëm,është fryt i atij bekimi që la Gjergj Kastrioti në Barleta.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora