E hene, 24.06.2024, 01:57 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Komunizmi sot asht ai komunizmi i pandryshueshem i shekullit XX

E hene, 14.03.2022, 08:19 PM


KOMUNIZMI  SOT  ASHT  AI KOMUNIZMI  I PANDRYSHUESHEM  I  SHEKULLIT  XX

Nga Fritz RADOVANI

Në një intervistë që unë kam dhanë në vitin 1991 per “Zërin e Amerikës” kam thanë: “Në qeverisjen e re demokratike të Shqipnisë, nuk duhet me pasë asnjë komunist, mbasi edhe vetem një po u la në qeverisjen e re, ai një ka me e kthye krejtësisht qeverisjen e re në qeverisje komuniste si ishte!”

Cili ishte reagimi i disa prej të persekutuemve politik në Shkodren e 1991 ?

-  “Je gabim! Je me pikpamje të vjetra! Ajo që thue ti nuk asht demokraci!”

Sot, mbas 31 vjetësh kam të drejtë me ju pyet: “Cili asht komunizmi sot?”

Në se nuk doni me e pranue pandryshueshmeninë e komunizmit shqiptar, mundeni me dhanë shpjegimin per komunizmin sovjetik të Putinit, me të gjitha tiparet e një drejtuesi komunist, antar i KGB- sovjetike që në 1980.

Pandryshueshmenia e komunizmit në Shqipni shihet shumë kjartë që në “perkujtimet” e para në vorrezat e deshmorëve, ku asnjëherë s’ ka mungue prania e perhershme e surratit të diktatorit barbar Ever Hoxha. Megjithse vetë 5 Maji asht simbol i vllavrasjes komuniste të Qemal Stafës, që mori plumbin e vdekjes, porsa doli nga shtëpia e mikut vet, Ever Hoxhës, aty ku fillon e mbaron e gjithë historia e tiranisë, barbarizmit dhe diktaturës, një model i s’ ardhmes komuniste të sotme të diktorëve Edi Rama e kompani.

Sot gjithshka që lexohet, shifet dhe jetohet në Shqipninë komuniste, asht në perputhje të plotë me të gjitha “porositë dhe amanetet” e fundit në vitin 1990, nga skilja anadollake e komuniste antishqiptare Ramiz Alia. Veprimet e tij perputhen plotsisht me hymjen e Shqipnisë në “Konferencen Islamike” në Dhjetorin e vitit 1992, kur donte me la duert nga vllavrasja komuniste.

Edhe sot komunistët e “rilindur”, vazhdojnë me mësimet kriminale të tij.

E pa kalue pak muej mu perballë monumentit Gjergj Kastriotit Skenderbeut në sheshin e Tiranës, Papa Gjon Pali II, i tregoi modelit tij me të gjithë ata që e pasojnë edhe sot se: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit.”

E kush ishin autorët vrastarë e terroristë ata që na masakruen 47 vjetë?

Ishin të pangopunit me gjak e vrasje pikrisht komunistët e Ever Hoxhës, të atij barbari antinjerzor që në 1945, porsa mori pushtetin mbushi kampin e interrnimit Tepelenës me qinda fëmijë të porsa lindun që shumica vdiqën.

Ky asht komunizmi që lindi njëheri me krimin e organizuem në Shqipni!

Komunizmi sot asht i pandryeshueshem e barbar ashtu si ka lind në Rusi. Ai sot duhet fshij nga qeverisja, organet e drejtësisë, të sigurimit të shtetit, arsimi  dhe universitetet e financat. Sejcili kriminel duhet dënue i gjallë e i vdekun. Per kriminelë e familjet e tyne asnjë privilegj, vetem nën kontroll.

Kapitalet e tyne nder bankat e Perëndimit duhet t’i shperndahen të gjithë të persekutuemve politik dhe familjeve të personave të pushkatuem politik.

Dënimet ndaj kriminelëve dhe vrastarëve duhet të perputhen me Gjykaten e Nurembergut. Mbasi të shfaroset komunizmi nga qeverisja, të ndihmohen shtetet ishkomuniste per ndertimin e një shtetit demokratik perparimtar.

Popujt e vendeve komuniste asnjëherë nuk janë gjendje me bashkqeverisë me barbarët e terroristët që deri dje, e kanë masakrue deri në palc Popullin.

Asht sigurimi i shtetit komunist që ka zbatue 47 vjet krimin e organizuem.

Asht ai sigurim shtetit vrastar që i kndonte per me e zanë gjumi Everin, e sot, asht po ai sigurim shteti “trashigimtar” që perkundë edhe Edi Ramen.

Sot Europa heshtë kur Shqiptarët protestojnë per rrenimet e banesave dhe taksave që po i nxjerrin Shpirtin. Rruga e tyne nuk gjenë asnjë zgjidhje, se sistemi i “drejtësisë komuniste” asht sistem kriminal dhe perputhet kudo e kurdo, me parimet e djeshme kriminale të barbarizmit antidemokratik.

Flitet per korrupsion e sotem, kur autorët e vertetë të tij janë pikrisht bijtë e atyne tiranve që pervetsuene pronat dhe djersen e Shqiptarve, deri nder ato dhjetra kampe pune të detyrueshme e interrnimi nga viti 1945, e ato shuma marramendse të vjedhuna nga baballarët e tyne, sot, i kanë në bankat e Perëndimit dhe aziatike të mbylluna hermetikisht. Kush i ka çelsat e tyne?

Heshtja vazhdon. E me këte heshtje vazhdon prap edhe qeverisja kriminale komuniste, gjoja e “permbysun” e barbarve të djeshem me vetura të reja.

Gjithshka fallco! E ky veprim antinjerzor vazhdoi me qeverisë si në 1944 e derisa ra “Muri Berlinit”, ndoshta në Gjermani, por jo në Tiranen e kuqe!

Shqipnia e Gjergj Kastriotit, mbeti ashtusi në 1913, e “paprekun”, sepse në 1913 dhe në 1991, ajo u konsiderue shtet me Popullsi shumica Myslimane.

Një turp i pafalshem! Vendit ma të masakruemit nga komunizmi n’ Europë, si pa gja të keqe nuk i dënohet asnjë diktator tiran e barbar që, e masakroi 47 vjet pa i hi asnjë ferrë. U gjet tash edhe një “kryeminister” gjoja Katolik, por me gjak anadollak, e surrat shkjau që, tallet e hjellë njerzit në rrugë tue harrue se asht nder Trojet e Kastriotit e Nanë Terezes! Kujton se ka zbulue andrren shekullore të pushtuesit:“Ballkanin e hapur”, harron i shkreti se, “Gjyqin e Mbramë” të Popullit Shqiptar, fatmirsisht e ka në dorë: Një tjeter!

Mos thoni o katila: “Nuk e dijtëm”, ju keni lindë me drapen e çekiq n’ballë!

Melbourne, 14 Mars 2022

Ja kush jeni ju, o “rilindja” e mallkueme komuniste:

Shkrimtari Frano Kulli citon nga At Gjergj Fishta: Ashtu si dikur edhe sot: “Rrugaçat, sallahanat, vagabondat, shakllabanat, rriqnat e ndyet, mikrobt e kqi, që të mjerës moj Shqipni, kthelltë hi i kanë n’mushkni, pa dhimbë gjakun tuj ia pi”. (Gazeta “Dielli”, 11 Mars 2022)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora