E enjte, 29.02.2024, 05:56 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Ibrahim Rugova - Në Shqipëri nuk ka liri krijimtarie

E shtune, 22.01.2022, 05:21 PM


"Në Shqipëri nuk ka liri krijimtarie"

Nga Kastriot Dervishi

Kështu raportohej Ibrahim Rugova në Tiranë në vitin 1981. Regjimi komunist qëndrimin e tij antirugovë e urdhëronte te mbeturinat marksiste që ushqente në Kosovë. Se për regjimin komunist markisëm-leninizimi ishte parësor, kombi dhe shteti nuk kishin rëndësi. Prandaj Feçor Shehu urdhëronte që Ibrahim Rugova të përpunohej. Në një linjë me Beogradin.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora