E enjte, 22.02.2024, 06:47 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Sigurimi i udhëheqjes

E enjte, 13.01.2022, 07:32 PM


Sigurimi i udhëheqjes

Nga Kastriot Dervishi

Në aspektin agjenturor-operativ, Sigurimi i Shtetit ruante edhe udhëheqjen e lartë të partisë dhe Këshillin e Ministrave. Ai rekrutonte agjenturë në radhën e personalit shërbyes, ushtarëve, oficerëve dhe nënoficerëve të Gardës. Në fillesat e armës së Sigurimit ishte në nivel sektori.

Në fillim të viteve ’80 në përbërje të saj kishte 172 oficerë, 9 oficerë ilegalë, 24 nënoficerë, 6 ushtarë dhe 5 civilë. Struktura e tij ishte kjo:

-Shërbimi për sigurimin e sekretarit të parë

-Grupi për sigurimin e rajonit të vendbanimit

-Sigurimi i jashtëm ilegal

-Shërbimi i informacionit

-Seksioni teknik

-Dega e 1-rë (përgatitja dhe gatishmëria,përfshi kontrollin e ushqimeve)

-Dega e 2-të (e sigurimit të udhëheqjes)

-Dega e 3-të (e sigurimit të objekteve)

Sigurimi i udhëheqjes u shkri më 23.5.1992 me urdhër të ministrit të Rendit Publik, Bashkim Kopliku, struktura e saj i kaloi Gardës.

Emërtesat e sigurimit të udhëheqjes në vite:

1948-1962, Dega e 6-të e Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit

1962-1966, Drejtoria e 3-të e Sigurimit të Shtetit

1966-1992, Drejtoria e 2-të e Sigurimit të Shtetit.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora